Black White 3581502 1280

V horkých dnech tělo nejlépe ochladí zdravé potraviny, které navíc zabrání nadměrnému pocení

Pot má dokonalou funkci, a tou je chlazení těla v horkých dnech. To je sice fajn, ale nikdo z nás se díky potu necítí zrovna dvakrát osvěžený. Proto zkuste v horkých dnech sáhnout po potravinách, které mají schopnost ochladit tělo a alespoň trochu zabrání nadměrnému pocení.

Postprandiální termogeneze

Lékařsky se jedná o postprandiální termogenezi, tedy uvolňování tepla po požití potravin. Tělo spotřebuje více energie k trávení a pokožka pociťuje větší teplo. Ovšem existují i takové potraviny, které působí opačně, a takové bychom vám rádi představili.

Banány

Banány jsou ideální pro vnitřní ochlazení a budou tedy perfektním občerstvením během letního počasí. Osvěží tělo a dodají dostatek energie. Obsahují poměrně hodně přírodního cukru, takže banán bude vhodný jako svačinka na výlety. A pokud takový banán smícháte například s fermentovaným jogurtem či kefírem, uděláte úplně nejlépe.  

Zdroj obrázku: Pixabay

Okurky

Okurka je lahodná zelenina. Obsahuje minimum kalorií, hodně vody a dokáže ochladit, osvěžit a hydratovat tělo. Během letního počasí si dopřejte okurku každý den. Má vysoký obsah živin a chlazená je výborná. Také ji můžete nakrájet na plátky, hodit do džbánu, přidat mátové listy a půlku nakrájeného citronu. Zalijte vodou a nechte alespoň hodinu odležet. Máte připravený lahodný a osvěžující nápoj do letních dnů.

Máta

Po peprmintu voňavá bylinka, kterou si můžete vypěstovat i doma na parapetu či na zahrádce. Krásně a rychle roste, miluje slunce a vlhkou, ne mokrou půdu. Dopřejte si ji dvakrát denně a v létě se budete cítit mnohem lépe. Nepijte ji horkou ani příliš ledovou. Nechte v hrnku vyluhovat lžičku máty přibližně patnáct minut a poté vychlaďte.

Pozor na tyto potraviny

Výše zmíněné potraviny dokáží vaše tělo ochlazovat, ale existují i takové, které vaše tělo zahřívají. Mezi zahřívací potraviny patří alkohol, silný černý čaj, káva, zázvor a skořice. Po těchto potravinách se budete potit opravdu hodně.

Zdroj: https://thompsontee.com/blog/10-foods-that-reduce-excessive-sweating/