V zimě boty trpí a sůl jim dává zabrat. Věnujte jim dostatečnou péči

V zimních měsících naše obuv velmi trpí. Posypová sůl, bahno a další nečistoty jsou na denním pořádku a bohužel bude nutné boty pravidelně čistit, aby pořád vypadaly dobře. Jak se zbavit soli a boty ošetřit, aby se na ně podruhé už nedostala? Poradíme v článku, jaké prostředky k čištění použít a jak správně obuv sušit, aby nebyla deformovaná.

Záleží na materiálu, ze kterého boty máte

Na kožené boty bude skvěle fungovat olej nebo ocet. Čím déle ale necháte boty se solí stát, tím horší bude jejich vyčištění. Ihned po návratu domů tak botám věnujte trochu času a očistěte je. Hadřík namočte ve vodě, pořádně ho vyždímejte, a pokud nebude stačit voda, můžete si připravit octový roztok. Pomoci může také ricinový olej, který většinou využíváme v kosmetice.

Vyčištěné boty vycpěte novinami a nechte usušit, klidně celou noc. Pokud zůstanou jen trochu vlhké a vložíte do nich nohu, snadno se mohou objevit plísně nejen v botě, ale také na vaší noze. Je velmi těžké se jich pak zbavit. Na semišové boty bude fungovat mýdlo nebo vodní pára. Je to sice jemnější materiál, ale při správné péči vám může dlouho sloužit. I tady je nutné nechat boty vysušit a před další procházkou je pořádně naimpregnovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Některé materiály půjdou vyčistit obyčejným mlékem

Boty z koženky nebo jiných syntetických materiálů půjdou také vyčistit domácími prostředky. Platí na ně kyselé stejně jako na kůži. Znovu si tak můžete připravit octový roztok nebo smíchejte obyčejnou vodu s citronovou šťávou. Jestli doma nemáte ani jednu surovinu, můžete použít například mléko. Nechte ho stát při pokojové teplotě.

Poté v něm namočte hadřík, umyjte špinavá místa a nechte mléko několik minut působit. Až uvidíte, že se sůl rozpouští, boty otřete čistou vodou a nechte je vysušit. I takové boty potřebují ošetření před každou procházkou. Místo koupené impregnace můžete v závislosti na materiálu použít vazelínu, včelí vosk nebo vepřové sádlo.

Zdroj: https://www.thespruce.com/remove-salt-stains-from-shoes-clothes-2147178