Pretty Woman Sitting Near Air Purifier Moisturizer Appliance Near Sofa Monitoring Air Quality Phone Health Microclimate Home Concept

V zimě je důležité udržovat v interiéru správnou vlhkost vzduchu

Zimní měsíce přinášejí nejen krásné zasněžené krajiny, ale také problémy spojené se suchým vzduchem. Každý z nás se musí soustředit na udržení správné vlhkosti u sebe doma kvůli pevnému zdraví. Řekneme vám, jak během chladných měsíců v roce udržet ve svém domově dokonalou vlhkost. Díky tomu se vám bude doma skvěle dýchat a neuškodíte svému zdraví.

Suchý i vlhký vzduch může být škodlivý

Pohlídat si míru vlhkosti ve vzduchu je klíčové pro vaše zdraví. Příliš suchý vzduch způsobuje podráždění nosní sliznice, bolesti hlavy a suchou kůži. Na druhou stranu příliš vysoká vlhkost podporuje tvorbu plísní v domácnosti nebo alergické reakce. Oba extrémy jsou škodlivé, a proto si musíte doma držet správné hodnoty vlhkosti vzduchu.

Jaká je ideální vlhkost v ložnici a obývacím pokoji?

Ideální vlhkost by se měla pohybovat v rozmezí 30-50 %. Toto rozmezí pomáhá udržovat pohodlí a zdraví. Velmi suchý vzduch napravíte pomocí zvlhčovačů nebo difuzérů. Suchý vzduch většinou poznáte hned, protože vás bude dráždit v krku. Na druhou stranu příliš vlhký vzduch můžete napravit pomocí správného větrání a odvlhčovačů vzduchu.

white-air-humidifier-spreading-steam-humidification-dry-air-selective-focus-vapor
Zdroj obrázku: Freepik

Dopady suchého vzduchu na zdraví

Suchý vzduch může vést k podrážděním dýchacích cest, zvýšenému riziku infekcí a zhoršení existujících problémů s dýcháním. Hlavně lidé s astmatem nebo alergiemi jsou velmi citliví na kvalitu vzduchu. Udržení správné vlhkosti pomáhá minimalizovat tyto rizikové faktory. Jestli ho zatím nemáte doma, pořiďte si stylový difuzér. Užijete si s ním také krásné vůně prostřednictvím esenciálních olejů.

Jak doma udržet ideální vlhkost

Během celé zimy si musíte dávat pozor hlavně na správné větrání. Ideální je otevřít okna na 5-10 minut dvakrát denně. Vyměníte vzduch a zároveň srovnáte vlhkost v interiéru. Každý odborník vám doporučí, abyste se na tento problém zaměřili hlavně v zimě. Tehdy je totiž problém se suchým vzduchem největší.

Zdroj: https://iaq.works/humidity/the-best-winter-season-indoor-humidity-range-for-your-home/