V zimě nám slunce chybí, v létě ale může dokonce uškodit. Příliš tepla tělu nesvědčí
Vysoké teploty nejsou zdravé pro nikoho. Pozor by si měli dávat hlavně starší lidé a také malé děti do dvou let, které by vůbec neměly chodit na přímé slunce. Regulace tělesné teploty sice u dospělých lidí funguje, přesto se v těle vytvoří různé reakce, které nejsou na první pohled viditelné. U seniorů funkce klesá, u batolat naopak regulace není ještě vytvořená.
Vysokými teplotami trpí náš mozek i dýchání
Když je venku tepleji, nechce se nám nic moc dělat. Nejraději bychom se váleli u vody s drinkem v ruce nebo s knihou. Tělesná teplota se pohybuje okolo 37 stupňů. Potní žlázy při vyšší teplotě budou produkovat více potu a díky tomu se budeme potit více než obvykle. Tělo ochlazujeme pomocí dechu, kdy z těla dostáváme ohřátou vodní páru.
Pocením ale ztrácíme z těla také látky, které potřebujeme. Sodík, hořčík nebo draslík pak musíme doplnit, nejlépe přírodními metodami. Krev se zahustí a poté nese méně živin a také kyslíku. Proto se může zejména starším lidem přitížit, co se týče dýchání nebo koordinace těla.
Jaká jsou rizika pobytu na slunci?
Krevní tlak vlivem horka může poklesnout, srdce bije rychleji a znovu se zatěžuje. Pokud budete na slunci trávit několik dní, může se stát, že dostanete úžeh nebo úpal. Musíte hlavně dostatečně pít a doplňovat sůl, kterou tělo potřebuje. Příznaky příliš vysoké teploty v těle jsou jasné – křeče a nevolnosti až závratě nebo únava.
Dávejte si proto pozor, kolik času na slunci trávíte. Pravidelně doplňujte hlavně tekutiny a nemusíte se zaměřovat pouze na vodu. Mnoho vody obsahuje například meloun, díky kterému do těla dostanete také spoustu vitaminů. Pokud máte problémy se srdcem, na slunci byste se neměli ukazovat vůbec. Na procházky se vydejte dopoledne nebo v pozdních odpoledních hodinách. V případě, že jste na slunci, vypijte klidně až tři litry vody denně, stejně tak pokud máte ledvinové kameny.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/thermoregulation