orchid-flower-pink-phalaenopsis-tropical-floral-background

V zimě se zalíbí orchidejím tam, kde v létě strádají. Bez správných podmínek rychle zajdou

Orchideje jsou již mnoho let jednou z oblíbených rostlin v mnoha domácnostech. Není divu, jejich velkolepé květy jsou mimořádně dekorativní a hodí se do jakéhokoli stylu interiéru. Pěstování orchidejí však může být obtížné a zdánlivě nevinné vady způsobují, že rostlina přestane kvést.

Kam umístit orchidej

Parapet je jedním z míst, kam se nejčastěji orchideje dávají. Poskytuje dobrý přístup ke slunečnímu záření a je dobrou volbou pro většinu rostlin. Orchideje jsou rostliny, které pro správný růst potřebují dobrý přístup ke světlu. V ideálním případě by to ale mělo být rozptýlené světlo. Okno směřující na východ nebo západ bude pro tyto rostliny dobrým místem.

V případě oken směřujících na jih může být sluneční záření příliš intenzivní, zejména v létě. Listy se mohou snadno spálit. V zimě, kdy je slunce mnohem slabší, se okno na jižní straně může ukázat jako dobrá volba. Při umísťování orchidejí na parapet by se mělo pamatovat na to, že listy nebo květinové výhonky se nesmí dotýkat skla. V zimě to může vést k zamrznutí listů, v létě k jejich spálení.

Zdroj obrázku: Freepik

Teplota a vlhkost

Správná teplota je jedním z nejdůležitějších faktorů určujících úspěch v pěstování orchidejí. Pokud obvykle udržujete teplotu v domě na nízké úrovni, orchideje milující chlad budou pro vás dobrou volbou. Exotické orchideje, které tak toužíme pěstovat doma, vyžadují vzduch o vysoké vlhkosti, až 80–90 procent.

Nejjednodušší způsob, jak jim poskytnout takové podmínky, je nastavit zvlhčovač vzduchu poblíž rostlin. Postřik rostlin vodou nemusí být dostatečnou metodou, a u některých druhů může dokonce vést k hnilobě. Přiměřená vlhkost nestačí. V místnosti, kde stojí orchideje, musíte zajistit správnou cirkulaci vzduchu, která zabrání hnilobě rostlin. Užitečné je pravidelné větrání, vyhněte se však průvanu.

Zdroj: https://www.aos.org/orchids/additional-resources/winter-orchid-tips.aspx