Vánoce bez vánočního stromku nejsou opravdové. Vybrat ale správně není jednoduché
Ať už umělý, nebo živý, každý si najde to svoje. Kdo má doma malé děti, raději volí živou variantu – smrk, jedličku nebo borovičku. Živé stromy krásně voní, zároveň se o ně ale musíte celé Vánoce starat, aby vydržely. Naopak umělé stromky sice nevoní po Vánocích, ale máte s nimi mnohem méně práce.
Umělý stromek nejlépe z kvalitních materiálů
I když se rozhodnete pro umělý stromek, musíte koukat na to, z jakých materiálů je vyrobený. Většina z nich se vyrábí z neobnovitelných zdrojů a také obsahují chemické látky, které se postupně uvolňují do vzduchu, především při jejich spalování. Nejsou tak vhodné ani pro vodu, ani půdu.
Pokud máte raději živý stromek, i tady si musíte dávat pozor, odkud pochází. Dbejte na to, aby byl jen z takových podmínek, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Přírodní vánoční stromek se sám po několika měsících venku rozloží. Většina vánočních stromků ale končí například v ZOO nebo na jiných místech, kde se ještě mohou použít.
Jak se starat o živý vánoční stromek?
Než si vánoční stromek postavíte do místnosti, musíte ho vytvrdit. Kupte si ho několik dní předem a dejte ještě na chladné místo, například na balkon. V místnosti, kde stromek bude, by nemělo být více jak 20 stupňů, jinak bude postupně opadat. Dejte ho mimo zdroje tepla, které mu taky mohou uškodit. Živý strom pak budete muset zalévat, jinak ztratí jehličí.
Stromek můžete nejdříve vložit do kbelíku s teplou vodou, díky tomu ji pak bude lépe absorbovat. Ve stojánku můžete mít stromek 2–4 týdny. Řezaný stromek i ten v květináči pak zalévejte pouze vlažnou vodou, nikdy nepoužívejte studenou. Poté už záleží jen na vás, jak si ho ozdobíte. Vánoční stromky mají raději LED diody, které generují méně světla a tolik neohrozí jejich kvalitu. Po Vánocích stromek znovu dejte na balkon a až poté ho dejte k popelnicím.
Zdroj: https://www.bhg.com/christmas/trees/christmas-tree-tips/