Vánoční hodování bez výčitek: dopřejte si všechno, na co máte chuť, i bez kil navíc

Vánoční i velikonoční svátky jsou pro mnoho lidí svátky stresu a přejídání. Vždyť kdo by odolal lákavým pokrmům, pod kterými se prohýbají stoly u příbuzných a přátel? Jak si na jídle pochutnat a zároveň se nebát případných kilogramů navíc?

Každý, kdo má zkušenosti s dietami, ví, že nesmí na jídlo myslet jako na nepřítele

Kdo miluje jídlo, musí si dávat pozor, aby po něm nepřibral. Je důležité mít stravu vyváženou, dostatek ovoce i zeleniny a neméně důležitý je i pitný režim. Snadno ale podlehneme lahodným zákuskům, svíčkové nebo smaženým řízkům s bramborovým salátem, pokud dostaneme pozvání na oběd od svých rodičů. Nemusíte si ale vyčítat, že jste si kousek dali. Důležité je myslet na to, že jednou se nic nestane, a pokud poté znovu najedete na zdravou stravu, bude to pro tělo lepší než si odpírat.

Čím více na jídlo budete myslet, tím větší budete mít hlad a tím spíše sáhnete po něčem zakázaném. Nemusíte si přitom dát všechno jídlo, které na stole bude. Dejte si jen to, na co máte opravdu chuť a dlouho jste to neměli. Nenechte se přemlouvat k něčemu, co opravdu nechcete – to by měli hostitelé pochopit. Velkému přejídání můžete zabránit také pitným režimem, navyšte příjem vody a o to méně budete pak jíst.

Zdroj obrázku: Freepik

Nedávejte si plné talíře a po jídle se běžte s rodinou projít

Pokud se rozhodnete pro nezdravé jídlo, nedávejte si na talíř plnou porci. Naberte si jen polovinu a jezte pomalu, nehltejte. Z talíře vám jídlo nikdo brát nebude a čím pomaleji budete jíst, tím menší bude pravděpodobnost, že si poté dáte ještě sladký dezert, který na stole určitě také najdete. A jestli přeci jen chuť přijde, dejte přednost domácím zákuskům, u kterých je jasné, že v nich nebyly použity škodlivé látky.

Když si dáte dobré jídlo, máte po něm chuť zůstat ležet na gauči a odpočívat. Místo toho vezměte rodinku na procházku nebo si o letních prázdninách, když se může venku grilovat, můžete udělat tzv. opičí dráhu, při které nejen spálíte kalorie, ale také si užijete spoustu legrace. Jen hodina chůze stačí k tomu, abyste spálili kolem 400 kilokalorií. A pokud máte domácího mazlíčka, procházka s ním vám dodá energii.

Zdroj: https://28bysamwood.com/blog/weight-loss/avoid-weight-gain-over-christmas/