Vařená vejce mohou vydržet mnohem déle čerstvá. Stačí vědět, jak je správně skladovat

Vaření vajec zabere jen chvilku, přitom se jedná o pokrm, který se hodí k salátům, do sendvičů a do jiných jídel. Skvěle chutnají i plněná. Někdy ale neodhadneme náš hlad a uvaříme jich příliš mnoho. Uvařená vejce pak nestihneme zkonzumovat. Jak dlouho tedy můžeme vařená vejce skladovat bez obav, že se zkazí?

Jak skladovat čerstvé vejce?

Trvanlivost čerstvých vajec závisí na správném skladování. Ověřte si tedy, že neděláte základní chyby. Vejce je potřeba uchovávat v lednici, aby se chladila. Neprospívají jim teplotní výkyvy, proto by neměla být umístěná ve dvířkách, ačkoliv právě sem výrobci často umisťují speciální formy určené pro vejce. Daleko lepší je uchovávat vejce v zadní části polic.

Další trik spočívá v tom, že slepičí vejce musí být v lednici položené správně. Zaoblená špička, která je obvykle brána jako spodek vejce, by měla směřovat nahoru. K tomuto konci je blíže vzduchová komora a jejím umístěním nahoru se prodlouží čerstvost. Pokud už jste vejce uvařili, i pak je možné určitými způsoby prodloužit jejich trvanlivost.

Zdroj obrázku: Freepik

Při správném skladování vydrží vařená vejce týden

Vyvarujte se loupání vajec. Po uvaření je nechte vychladnout a poté dejte do lednice. Při pokojové teplotě by neměla zůstat déle než dvě hodiny. Vaření totiž vejce zbavuje ochranné vrstvy, takže jsou náchylné k napadení škodlivými mikroorganismy. Než je ale umístíte do lednice, vložte je do vzduchotěsné nádoby a přikryjte vlhkou papírovou utěrkou. Díky tomu nevyschnou.

Bezpečná doba skladování vařených vajec v lednici je jeden týden. Pokud si ale všimnete, že je jejich povrch lepkavý nebo kluzký či pokud vydávají podezřelý zápach, raději je vyhoďte. Zkažená vejce by mohla způsobit žaludeční potíže, nebo dokonce gastrointestinální onemocnění. Mezi příznaky patří nevolnosti, zvracení a průjem. Raději se tedy snažte vždy uvařit jen tolik vajec, kolik stihnete zkonzumovat.

Zdroj: https://www.glad.com/food-protection/protection-pointers/how-to-store-hard-boiled-eggs/