21911

Vatové tyčinky do uší nepatří, k čištění postačí kousek látky

Pokud si pravidelně čistíte uši vatovými tyčinkami, měli byste zpozornět. Protože vatové tyčinky nepatří mezi vhodné prostředky na čištění uší. Stačí totiž vyčistit vnější a viditelnou část ušního boltce a do vnitřku ucha vůbec nezasahovat. A na čištění vám bude stačit jen kousek bavlněné látky.

Vatovými tyčinkami si můžete ublížit

Vatové tyčinky jsou škodlivé z jednoho důvodu – můžete si jimi poškodit ušní bubínek. Ušní maz má v uchu svou funkci, a pokud si budete uši čistit tímto způsobem, maz dostanete mnohem hlouběji do ucha, kde může způsobit zdravotní komplikace, které mohou vyústit až v hluchotu. Ušní maz je přitom v uchu nezbytně nutný, protože zachycuje nečistoty, které by se jinak dostaly přímo do ucha.

Chrání zvukovody nejen před prachem, ale také zabraňuje vzniku mykózy. Má zvlhčující účinek na vnitřní straně ucha, a proto nejsou tyčinky vhodným prostředkem na čištění. Ušní maz by se totiž neměl vůbec odstraňovat. Odpadnou vám starosti s čištěním uší. Pokud vás ale trápí problémy se sluchem, měli byste navštívit odborníka dříve, než bude pozdě.

1073
Zdroj obrázku: Freepik

Uši si můžete vyčistit několika způsoby

Jednou z možností, jak si bezpečně vyčistit uši, je použití vlastního malíčku. Na něj dejte papírový ubrousek a ucho si vyčistěte. Tím, jak je malíček velký, se nedostane až ke zvukovodu a stejně si ucho vyčistíte. Zkusit můžete také vatový tamponek nebo speciální ušní svíčku, kterou můžete koupit v obchodě.

Jejich použití není složité, rozpustí maz v uchu a poté ho pod tlakem dostanete ven. Dnes už najdete také ušní spreje, které se ale nehodí pro všechny. O jejich použití je vhodné se poradit s lékařem, abyste si naopak neublížili. I tak byste si uši neměli čistit příliš často, abyste nepoškodili zvukovody. Můžete si ublížit už tím, že si do ucha budete strkat vatové tyčinky. Horší sluch může skončit i úplnou hluchotou a pocit čistých uší za to rozhodně nestojí.

Zdroj: https://www.gq.com/story/how-to-clean-your-ears