Physiotherapy 2133286 1920

Vbočený palec hyzdí nohy mnoha žen, většina si ho způsobila sama snahou o dokonalost

V dnešní době si stále více lidí stěžuje na bolest nohou. Jenže co udělat, aby se tomu zabránilo? Lidé mají spoustu neduhů, co se nohou týče. Jedním z nich jsou haluxy, což jsou vbočené palce. Hodně často se jedná o dědičnou disfunkci, může se to ale stát kvůli špatné obuvi. 

Křivé prsty můžete zdědit, jejich napravení může trvat roky

Palec se většinou stočí o ostatním prstům a na jeho vnější straně se vytvoří boule, která se postupně stává velmi bolestivou, protože máte problém dostat se do klasických bot. Deformace se prohlubuje, pokud se včas neřeší. Přední část chodidla tak nezapadne do boty, noha bolí a palec bude často červený a může otéct. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Důvodem tvoření haluxů může být dědičnost. Někdy si k nemoci ale „dopomůže“ člověk sám svou obezitou a nevhodnou obuví, kterou nosí každý den. Většinou se jedná o ženy, které nosí denně podpatky, které jsou vysoké a musí do nich vtlačit své prsty, které jsou velmi blízko u sebe, nemají prostor k pohybu a deformují se. 

Tento problém nevznikne přes noc, ale může trvat několik let, než vás začne skutečně obtěžovat. Jestliže ale problém objevíte včas, je velká pravděpodobnost, že zpomalíte vývoj nemoci

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Důležitý je výběr správné obuvi

Boty si vybírejte z měkkého materiálu se širokými, stabilními podpatky, které by neměly být vyšší než 3 centimetry. Přední část boty by měla být široká, aby se prsty mohly pohybovat. Pomoci si můžete také cvičením, které můžete dělat několikrát denně. Jsou jednoduchá a zvládnete je ráno předtím, než vstanete z postele. Prstová gymnastika posiluje svaly a vazy a můžete postupem času docílit rovnějších palců. Použít se mohou také speciální vložky do bot, které zabrání růstu boulí, protože se správně rozloží zátěž. Mezi prsty se mohou vložit gelové nebo silikonové klíny, ale by se zabránilo tomu, že se budou prsty v botě překrývat.