Bee 1948684 1920

Včelí bodnutí je nutné ihned ošetřit, jed v žihadle může způsobit vážné obtíže

Přichází jaro, příroda i živočichové se pomalu začínají probouzet k životu. Až rozkvetou stromy a květiny, opět nám všem bude hrozit zvýšené riziko včelího bodnutí. Včelám se všichni raději vyhýbáme a neprovokujeme je. I tak se ale nedopatřením může stát, že včelku nechtěně přišlápneme nebo přimáčkneme. Takové včelí bodnutí je velmi nepříjemné a může i otéct. Jak ho tedy co nejlépe zvládnout?

Odstranění a ošetření bodnutí

Když se podaří a dostanete žihadlo od včely, je důležité ho co nejdříve odstranit. Jako jedno z opravdu mála bodnutí zrovna včelí žihadlo zůstává zapíchnuté v kůži. Je důležité ho co nejdříve odstranit. To udělejte plochým předmětem, třeba pinzetou. Dírku po včelím žihadle okamžitě omyjte vodou s mýdlem a osušte, abyste co nejdříve odstranili jed, který ještě odstranit lze. Pro zabránění vzniku otoku přiložte na ranku na půl hodiny studený obklad.

Zdroj obrázku: Pixabay

Až budete mít vpich dostatečně ochlazený, je na čase přiložit na něj něco, co zneutralizuje jed, který se dostal do těla. Skvělou variantou je voda zředěná lihovým octem, plátek oloupané cibule, citronová šťáva nakapaná do vody nebo slisovaný stroužek česneku. Použít můžete cokoli z těchto surovin, záleží, co máte zrovna po ruce.

Zdroj obrázku: Pixabay

Alergie na včelí bodnutí

Alergickou reakci na včelí bodnutí poznáte velmi rychle. Místo vpichu začne rychle rudnout, otékat. Lidé, kteří mají na včelí bodnutí alergickou reakci pokaždé, mohou nejprve pozorovat kopřivku, svědění kůže a celkovou malátnost těla. Nakonec mohou nastat i problémy s dýcháním. Pokud na sobě některý z těchto příznaků po včelím bodnutí zpozorujete, neváhejte a okamžitě volejte sanitku. I tak malá věc, jako je včelí žihadlo, dokáže člověka ohrozit na životě, zejména pokud se jedná o člověka, který je na včelí bodnutí alergický. Pokud se tedy vyskytnou větší problémy, řešte je okamžitě.