Vědci konečně našli odpověď na odvěké dilema všech majitelů domácích mazlíčků
Lidé se rozdělují na milovníky koček a psů. Bohužel se dlouhou dobu nedalo rozluštit, které zvíře je chytřejší, dokud vědci neudělali rozsáhlé výzkumy, které ukázaly, že lépe na tom jsou kočky. Reagují totiž jinak než psi, například na žrádlo, ale i jiné podněty. Jak se takový výzkum provádí a jak kočky dopadly?
Kočičí inteligence vyniká nad tou psí
Jako kritérium vědci použili počet neuronů v mozkové kůře. Vědci ale brali v potaz také relativní inteligenci zvířat s ohledem nejen na velikost mozku, ale také počet neuronů. Většina zkoumaných zvířat byli masožravci a kromě psů a koček se tam objevili také lvi nebo hnědí medvědi. V mozkové kůře koček nakonec objevili na 250 milionů neuronů. U psů to bylo více než dvakrát více, lidský mozek jich přitom obsahuje asi 16 miliard.
Otázka, zda jsou chytřejší kočky, nebo psi, by se tak zdála být už zodpovězená. Vědci ale kromě jiného zjistili, že masožravci, kteří jsou inteligentní, svou chytrostí nevynikají nad býložravci. Přitom se mluví o tom, že by to tak být mělo, protože musí využít náročnější strategii, aby se vůbec uživili.
Domestikované zvíře není nic míň než zvíře v přírodě
Rozdíl v inteligenci mezi zvířaty, která chováme doma, a těmi, která se potulují po volné přírodě, je minimální. Je ale zajímavé, že kočky dokážou reagovat například na otevření ledničky, pokud už vědí, že v ní je masová konzerva, kterou dostanou do misky. Tím, že se jedná o postup, který se denně opakuje, si kočka dokáže zapamatovat, že už se tak někdy dělo, a proto se vám lísá o nohu.
Bohužel, psi takovou schopnost nemají. Navíc by podle odborníků nebyli schopni chytit ani myš, protože nemají mozkové buňky pro to, aby přemýšleli nad strategií útoku. Ukázalo se, že retrívr má větší počet neuronů než například hyena. Až se tak budete s někým dohadovat o chytrosti zvířat, můžete ho odkázat na vědecké studie.
Zdroj: https://www.newsweek.com/are-cats-smarter-dogs-scientists-brain-neurones-behavior-1604083