Sick Asian Woman Using Tissue Sneeze Home

Vědci potvrdili negativní vliv velkého množství fruktózy na imunitní systém. Pozor na umělá sladidla

Nadměrně vysoké množství fruktózy, zejména ve vyráběných sladidlech, představuje hrozbu pro imunitní systém, který může zanítit. Fruktóza je přírodní cukr, který je přítomen v ovoci, medu a určité zelenině. Máme ji rádi, ale umí nám pěkně uškodit!

Kukuřičný sirup

Kukuřičný sirup s vysokým obsahem fruktózy je sladidlo vyrobené z kukuřičného škrobu. Mnoho výrobců zpracovaných potravin a nealkoholických nápojů používá právě kukuřičný sirup jako sladidlo kvůli nízkým nákladům.

Nebezpečná fruktóza

Experti na zdraví se neshodují v tom, zda je fruktóza škodlivější než jiné cukry. Správa potravin a léčiv uvádí, že neexistují žádné důkazy o tom, že potraviny obsahující fruktózu jsou méně bezpečné než potraviny obsahující jiná sladidla. Přesto výzkumy ukazují vazby mezi konzumací velkého množství fruktózy a různými zdravotními stavy, jako je obezita, cukrovka či tukové onemocnění jater. Jedním z problémů je, že fruktóza je v mnoha zpracovaných potravinách.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak fruktóza ovlivňuje imunitní systém?

Vědci z Lékařské fakulty univerzity v Bristolu a Institutu Francise Cricka v Londýně zkoumali, jak lidské a myší buňky reagují na vysoký příjem fruktózy. Výsledky jejich studie ukázaly, že strava s vysokým obsahem fruktózy narušuje fungování imunitního systému, který může zanítit. Tento proces zase produkuje více reaktivních molekul, které jsou spojené se zánětem. Tento typ zánětu může poškodit buňky a tkáně, přispět k tomu, že orgány a systém nefungují dobře, či vést přímo k onemocnění.

Studie osvětluje vazby na obezitu či rakovinu

Výzkum ukazuje, že nadbytek fruktózy vede často k obezitě a zánětlivým změnám v těle. Jedinci konzumující stravu s vysokým obsahem fruktózy mohou být více ohroženi infekcemi nebo jinými metabolicky náročnými nemocemi. Vědci proto zdůraznili, že je obzvláště důležité pochopit účinky fruktózy na buněčnou funkci.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/high-fructose-diets-may-harm-the-immune-system