Veganství může přinášet řadu velkých rizik, proto jsou užívány doplňky stravy
Lidé se pro veganskou stravu rozhodnou ať už z etického hlediska, zdravotních důvodů, anebo k ochraně životního prostředí. Nestačí ale jen vyřadit živočišné produkty a prohlásit se za vegana. Musíme najít cestu jak si živiny, které tělo potřebuje, doplnit jinak. A to rozhodně není nic snadného. Pokud nepostupujeme správně, můžeme si zadělat na mnoha zdravotních problémech, které nám mohou dosti zkomplikovat život.
Ve zkratce o veganství
Jedná se o způsob života, jehož snahou je v co největší míře vyloučit všechny formy využívání zvířat. Vegani nejedí:
- Maso, vajíčka, mléčné výrobky ani med.
Základem jejich stravování je rostlinná strava jako jsou:
- Ovoce, zelenina, luštěniny, obiloviny, semena, houby, bylinky a výrobky z nich.
Měly by také odmítat kožešiny, kožené výrobky a nepodporovat kosmetiku testovanou na zvířatech.
Bez nutričních znalostí to nepůjde
Myšlenka, vynechat vše živočišného původu a že cokoliv z rostlinného původu má stejnou výživovou hodnotu, není pravdivá. Kamenem úrazu bývá nedostatek znalostí o zastoupení jednotlivých vitamínů a minerálů v potravinách. Bohužel v současné době musíme být na internetu a sociálních sítích dvakrát opatrnější, co se dohledávání informací týče, jelikož můžeme narazit na mnoho lží a mýtů, které nám mohou akorát uškodit.
Živočišná strava má tu výhodu, že obsahuje velké množství například vitaminu B a minerálů (pochopitelně se jedná o pestrý a vyvážený typ jídelníčku). U rostlinné stravy je to jinak. Některá luštěnina obsahuje to, druhá zas ono, zkrátka je důležité se naučit potraviny vhodně kombinovat, abychom dali tělu všechny potřebné látky.
Doplňky stravy jsou nutné
Existují výjimky, které nejdou veganskou stravou tělu dodat. Asi nejčastěji je zmiňován vitamín B12, který má vliv na paměť, snižuje riziko srdečních chorob a při jeho nedostatku může dojít k poškození organismu. Způsob, jak tomu předejít je jednoduchý – stačí pravidelně tento vitamin dodávat. Stejně tak lze vyřešit i látky, u kterých hrozí jejich nedostatek, například železo, hladina vápníku, hořčíku a množství bílkovin v krvi.
Každý se bude cítit jinak
Když ze svého jídelníčku radikálně vyloučíte všechny potraviny živočišného původu, je jasné, že nějaké změny, co se týče vašeho těla a psychického stavu pocítíte. Hodně záleží na tom, jak váš jídelníček vypadal předtím, protože ideálně by měla vždy polovina porce obsahovat zeleninu. Pokud jste se tak stravovali i vy, nic nečekaného se dít nebude. Jestliže ale vaše tělo nebylo zvyklé na velké množství vlákniny a luštěnin, tak vám může být přinejmenším ze začátku hůře.
Pořádně si to promyslete
Pokud jste celý život ‚všežravci‘, musíte počítat s tím, že to nebude nic jednoduchého. Rozhodně nepřecházejte na veganství ze dne na den, protože by vás i přes velké porce mohl sužovat hlad a na chuť některých potravin nemusíte být zvyklí. Veganství je také mnohem přísnější než například vegetariánství. Nejde jen o to, že odmítnete sklenici mléka, nebo steak. Budete muset zapomenout na obyčejné restaurace a kavárny. Pokud pojedete na výlet, budete si muset jídlo připravit s sebou, jelikož podnik s veganským jídlem se vám nebude hledat lehce.
Veganský jídelníček je od základu jiný a měli bychom si proto ověřit, že všechno děláme správně. Nejsnazší cestou jsou odběry krve, které zajistí obvodní lékař. Pokud je nechceme podstupovat ani učit se něco nového, měli bychom se raději držet starého, osvědčeného způsobu.