Top View Fresh Chicken Eggs

Vejce by se měla omývat až před jejich použitím. Neumytá vydrží déle čerstvá

Většinu čerstvých surovin, které koupíme v obchodech, musíme omýt ještě předtím, než je vůbec budeme vařit. Platí to hlavně o ovoci a zelenině, protože jsou většinou nastříkané chemickými přípravky, které by v našem těle nadělaly velkou neplechu. Vyplatí se ale mýt také vejce, zejména ta kupovaná?

Ohledně vajec koluje mnoho mýtů

Vajíčka jsou potravinou, která by neměla chybět v žádné domácnosti. Ať se rozhodnete kupovat vejce v obchodě, nebo budete kupovat domácí, vyplatí se o nich vědět, jak je skladovat a jestli má smysl je před vařením umývat, nebo je to zbytečné. Vejce ale mohou obsahovat spoustu bakterií a dalších škodlivých látek, které se dostanou do těla a mohou způsobit zdravotní problémy.

Odborníci se domnívají, že by se kupovaná vejce neměla mýt, protože tím narušujeme strukturu celé skořápky, která obsah vejce chrání. Pokud se zničí, bakterie mohou snadno proniknout dovnitř vejce. Kvůli omytí pak vejce také vydrží čerstvá kratší dobu. Kdy je tedy potřeba vajíčka omývat? Jestliže je chcete mít delší dobu v lednici, myjte je těsně předtím, než je budete spotřebovávat.

Zdroj obrázku: Freepik

Před vařením vajíček je raději omyjte

Jestliže se rozhodnete pro vaření vajec naměkko nebo natvrdo, je dobré vajíčka umýt. Pokud se rozhodnete pro konzumaci syrových vajec, což se v našich končinách moc často neděje, vyplatí se skořápku opařit ve vroucí vodě. Tím ji zbavíte nečistot a nemusíte se obávat o své zdraví. Vajíčka jsou pak skvělým zdrojem nejen bílkovin, ale také dalších minerálů a živin, které potřebujeme.

Navíc je můžeme konzumovat na mnoho způsobů. Míchaná vejce jsou velmi oblíbeným snídaňovým pokrmem, nejraději je jíme společně s dobrými uzeninami nebo zeleninou. Vejce se však hodí do mnoha jiných jídel, například do salátů. Nejlepší jsou samozřejmě vejce domácí, kde máte jistotu, že jsou slepice venku na volném prostranství. Navíc žloutky takových vajec jsou mnohem žlutější a vajíčka samotná chutnější.

Zdroj: https://www.theprairiehomestead.com/2011/10/eggs-to-wash-or-not-to-wash.html