Boiled Sliced Egg Food Photo

Vejce v majonéze jsou chutná a pro tělo dokonce přínosná

Vejce v majonéze jsou pochoutkou, kterou si spojujeme hlavně s Velikonocemi, ale často se objevují na našich stolech i na Vánoce. Před časem se však dostala na černý seznam kvůli velkému množství kalorií a cholesterolu.

Obsah vajíček a majonézy

Jedno vejce má asi 150 kcal a lžíce majonézy dalších 100. Společně dávají stejné množství jako 110 jahod nebo 8 velkých rajčat. Není divu, že občerstvení milované Poláky, vejce s majonézou, se nazývá skutečnou kalorickou bombou a nepřítelem pro naše zdraví. Odborníci na výživu se na tuto kombinaci nedávno podívali trochu milostivějším okem. Zejména pokud jde o důležitější prvek, tedy vejce.

Podle současných doporučení mohou zdraví lidé jíst 10 vajec týdně beze strachu. Tento produkt se nejen velmi doporučuje. Vejce jsou kondenzovanou dávkou vitamínů a živin. Koneckonců je to zárodek živého organismu, takže musí obsahovat dostatek bílkovin, tuků nebo minerálů. Jsou bohatá především na vitamíny A, B, D a E. Obsahují také aminokyseliny, železo a lutein, které jsou pro tělo důležité.

Zdroj obrázku: Freepik

Cholesterol a vajíčka

Ve vejcích je mnoho tuku, což znamená, že starší lidé s vysokým obsahem cholesterolu v krvi musí být opatrní. V jejich případě je doporučený počet vajec dvě až čtyři za týden. Na druhé straně odborníci zdůrazňují, že cholesterol je stavebním kamenem buněčných membrán. S majonézou je to poněkud horší. I když i zde existují určité výhody. Tuky obsažené v majonéze zvyšují absorpci vitamínů (mimo jiné těch, které dodáváme do těla spolu s vejci).

To samozřejmě nemění skutečnost, že se jedná o vysoce kalorický produkt. Jedna čajová lžička má asi 100 kcal a dva gramy tuku. Zdravou možností může být omezení množství majonézy nebo vyzkoušení odlehčené verze, která obsahuje asi polovinu kalorií v porovnání s klasickou formou. Stojí za to přečíst si štítky na výrobcích.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-cholesterol/expert-answers/cholesterol/faq-20058468, https://eatingeuropean.com/eggs-mayonnaise/, https://www.verywellfit.com/hard-boiled-egg-calories-and-fat-3495628, https://www.egginfo.co.uk/egg-nutrition-and-health/egg-nutrition-information, https://www.nutritionix.com/food/mayonnaise