Většina lidí ji rovnou vyhazuje, přitom kávová sedlina nabízí nespočet skvělých využití

Pokud si rádi dopřáváte mletou kávu, určitě vám zbývá spousta kávové sedliny. S největší pravděpodobností ji vyhazujete, to je ale škoda – sedlina se dá použít v kuchyni i na zahradě. Přestaňte utrácet peníze za drané přípravky, když vám zadarmo poslouží právě tento „odpad“ z oblíbené ranní kávy.

Využijte ji jako hnojivo

Kávová sedlina je univerzální hnojivo. Použít se dá venku na zahradě i uvnitř v bytě do květináčů. Nejvíce sedlinu ocení růže, azalky a podobné rostliny. Sedlinu zapracujte rovnou do půdy nebo jí posypte hlínu v květináči a zalijte. Pokud sedlinu používáte na zahradě, nebojte se přidat k ní ještě žížaly, které půdu zkypří a o to víc vyživí.

Zbytky z kávy mají absorpční vlastnosti, tudíž jsou skvělým pohlcovačem pachů. Zároveň pachy nahradí příjemnou vůní kávy. Sedlinu můžete použít například v lednici. Nasypte menší množství na malý talířek, nechte vychladnout a vložte do lednice. Jednou týdně sedlinu vyměňte za novou. Zbavíte se nežádoucích pachů z potravin.

Zdroj obrázku: Freepik

Odpuzuje škůdce

Zatímco pro nás je kávové aroma většinou příjemné, pro spoustu škůdců je to právě naopak. Mravenci, slimáci a blechy ji doslova nesnáší. Rozsypte proto trochu sedliny u dveří, kudy se k vám mravenci dostávají, případně nechte malou uzavřenou misku s otvory u psího pelíšku nebo na zahradě sedlinu rozsypte kolem rostlin, které vám ožírají slimáci. Aromatickou vůni kávy většinou nemají rády ani kočky, proto ji můžete použít jako přírodní odpuzovač na místa, kam nechcete, aby se dostávaly.

Pokud utrácíte nemalé peníze za speciální kosmetické přípravky a peelingy, určitě vás potěší, že kávová sedlina vám udělá stejnou, ba i lepší službu. Smíchejte ji s trochou oleje, přidat můžete i esenciální olej. Pak směs vmasírujte do pokožky. Drobná zrníčka vás zbaví odumřelých buněk a suché kůže. Jelikož jde o přírodní produkt, nemusíte se bát alergické reakce.

Zdroj: https://elevencoffees.com/how-to-prevent-grounds-in-your-coffee/