Young Girl Is Ear Picking With Cotton Swab Blue Wall Studio

Čištění uší pomocí tyčinek je efektivní, ale ne bezpečné

Jak na ušní maz? Vatovými tyčinkami! Byť se otolaryngologové snaží o pravidelnou osvětu, není to stále nic platné. Většina lidí při nahromadění nažloutlé hmoty v uších sáhne po vatové tyčince, kterou se snaží obsah odstranit. Pravidelné čištění uší tímto způsobem zadělává na problémy v budoucnu, jednoho dne totiž dotyční zjistí, že hůře slyší, nebo dojde k ucpání zvukovodu a takzvanému zalehnutí uší. Jak si čistit uši vhodnějším způsobem, který nezpůsobí potíže se sluchem?

Ušní maz má svou funkci

Lepkavou hmotu mnozí považují za naprosto nechutnou, proto okamžitě vezmou vatovou tyčinku, které se právě kvůli této činnosti přezdívá lidově „uchošťoura“, a začnou rejdit v uchu, dokud maz neodstraní. Bohužel dochází k naprostému opaku, ušní maz se nevyčistí, jen se tyčinkou zatlačí hlouběji, a následně se vytvoří zátka v užší části zvukovodu. Ušní maz je přitom důležitý pro sluchové ústrojí, protože s jeho pomocí se dostávají ven nečistoty včetně prachových částic nebo bakterií. Jedná se o samočisticí mechanismus, kterým se uši brání infekci a špíně.

Zdroj obrázku: Freepik

Hrozí poškození sluchu

Proč se nemají používat, když se jim říká tyčinky do uší nebo „uchošťoury“? Vatové tyčinky nejsou určené pro použití do uší, mohou vážně poškozovat vnitřní ústrojí včetně bubínku, vzduchotěsná zátka z nahromaděného ušního mazu pak způsobuje zhoršení sluchu. Podle odborníků nejsou vhodné pro čištění uší ani ušní svíčky, ani ušní kyrety nebo lžičky, protože i v těchto případech hrozí poškození sluchu a nedostatečné vyčištění vnitřku ucha. Nadto se nesmí zapomenout, že odstranění ušního mazu může zvýšit riziko ušních infekcí, protože má antibakteriální funkci.

Jak čistit uši

Ušní maz se tedy odstraňuje pro estetickou stránku a hlavně kvůli názoru ostatních, kteří si mohou myslet, že se dotyční dostatečně nemyjí. A čím podle odborníků uši čistit? Rozhodně jen přípravky, které jsou dostupné v lékárně a fungují jako rozpouštědla. Mohou být na vodové nebo olejové bázi, kdy se nakape několik kapek preparátu do zvukovodu a následně ušní maz vyteče. Provést se může též výplach vlažnou vodou, v domácím prostředí se nalije trocha vody do ucha pomocí sprchy nebo injekční stříkačky a po chvíli ušní maz vyteče. Při pocitech ucpaných uší nebo problémech se sluchem je vhodnější vyhledat otolaryngologa.

Zdroj: https://www.verywellhealth.com/the-dangers-of-q-tips-1048870