Většina lidí si čistí uši špatně. Oblíbený způsob může způsobit nepříjemné komplikace

Uši se ve většině případů čistí vatovými tyčinkami, ale je to dobrý způsob? Musíme vám říci, že to v žádném případě vhodné není! Nejsou pro tento způsob efektivní, a někdy dokonce mohou způsobit vážné zranění. Zatlačují ušní maz hlouběji do uší, který může v uchu způsobit zánět. Nemluvě o tom, že si tyčinkou můžete porušit bubínek. Na druhou stranu, pokud uši nebudete čistit vůbec, i tak mohou nastat potíže, kdy vznikají takzvané špunty. V takových případech se v kanálku rozmnoží bakterie, což je také nežádoucí. 

Zdroj obrázku: Freepik

Nejšetrnější způsob

Nejšetrnější způsob je pomocí ušního spreje. Snadno se používá a je vhodný i pro děti, které při čištění uší moc nespolupracují. Stačí jedno stříknutí ušního spreje a ušní maz se změkčí a zvukovod se zvlhčí. Maz se tak snáze dostane pryč. Vyteče na kraj kanálku a vy jej pouze utřete ručníkem nebo papírovým ubrouskem.

Pomocí ušních svíček

Svíčka je určená pro každodenní čištění ušního mazu. Stačí ji nasadit do ucha a zapálit ji. Svíčka díky plamínku vytváří teplo, které maz v uchu rozpustí. Následně vznikne takzvané vakuum, které vytáhne maz ven. Takže takové svíčky se jeví mnohonásobně lépe než sprej. Vytažený maz uvízne ve spodní části filtru a uši zůstanou perfektně čisté. Důležité bude, abyste svíčku používali za přítomnosti někoho jiného.

Zdroj obrázku: Freepik

Vatové tyčinky

A pokud si přece jen vatové tyčinky nechcete odepřít, pořiďte si takové, které jsou rozšířené tak, aby se vám nevlezly do uší. Rozhodně se nesnažte cpát tyčinky hluboko do uší, čistěte kanálky pouze zkraje. Skvělými tyčinkami jsou ty dětské, které jsou uprostřed velmi rozšířené. Někdo také rád při koupeli své uši vypláchne proudem vody a poté ušní maz vytře pomocí ručníku. Jedná se také o mnohonásobně lepší způsob než ten s vatovými tyčinkami.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-clean-your-ears