Vezměte na milost čepici, vyvarujete se nebezpečnému podchlazení

Během zimních měsíců se může stát, že podceníte vrstvy oblečení a dojde k podchlazení. Tento stav se na první pohled nedá v zásadě příliš rozpoznat, ale může přinášet mnoho různých komplikací. Pro snížení úniku tepla se tak během zimních a chladných podzimních měsíců doporučuje nošení klobouku či jiné pokrývky hlavy. 

Čepice jako módní doplněk

Nošení čepic mnoho lidí striktně odmítá. Mladší je považují za trapné a že jim kazí styl. Dámy je nechtějí nosit, protože nechtějí poškodit své účesy a pánové se mylně domnívají, že pokrývky hlavy mohou přispět ke ztrátě vlasů. Alternativou může být kapuce přes hlavu či nošení klapek na uši nebo alespoň čelenek. 

Riziko nachlazení dutin

Nenošení pokrývky hlavy má velmi negativní vliv na stav dutin. Dutiny na čele jsou obzvláště citlivé na teplotní výkyvy, které mají za následek jejich vysychání a tvorbu hnisavého hlenu. Nemocné dutiny způsobují velmi nepříjemnou bolest, která brání každodennímu fungování. Studené dutiny velmi často vedou k zánětu, který se nikdy nesmí brát na lehkou váhu, protože pokud se neléčí, může způsobit velmi závažná onemocnění, jako je tvorba abscesů, a v extrémních případech meningitidu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ochrana pro uši

Nejen dutiny jsou citlivé na mráz. Chlad je velmi škodlivý také pro uši. Jsou totiž bez tukové tkáně, takže je nic přímo nechrání před mrazem. Když nebudete nosit pokrývku hlavy, riskujete, že vám uši zmrznou, což se projevuje zarudnutím, ale také bolestí uvnitř. Kromě toho, pokud se pohybujete, měníte v uších teplotu, a zvyšuje se tak pravděpodobnost zánětu středního ucha. Tato nemoc může být také komplikací nemocných dutin. Mezi příznaky zánětu středního ucha patří bolest a únik hnisavého výtoku, zánět se může rozšířit i do ušní sliznice. Celá nemoc je často doprovázena horečkou a poruchou sluchu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mráz škodí vlasům

Jen málokdo ví, že vlasy mohou také nastydnout. Příliš nízké teploty totiž snižují přísun krve do pokožky hlavy, což vede k menší výživě vlasových folikulů. A to negativně ovlivňuje zdraví vlasů, které jsou slabší, matnější a častěji se lámou. Nedostatek krve ve vlasových folikulech navíc způsobuje, že jsou méně okysličené a oslabené, což může znamenat zvýšené vypadávání. Je tedy lepší nosit čepici a nemít dokonalý účes, než si nechat vypadat velké množství vlasů.