Víc než očista těla. Koupel je v Japonsku posvátný rituál, jehož tajemství zůstává ostatním skryto
Japonský rituál koupele může být pro Evropany těžko pochopitelný. Vana zde neslouží pouze k očistě, ale především k relaxaci a pro zdraví. V Japonsku je zvykem dopřát si takovou koupel každý den. Dříve se za ní vypravovali do veřejných lázní, dnes už se přesunula do soukromí bytů a domů, ale svůj společenský a terapeutický význam neztratila.
Z lázní do domácností
Ještě v 19. století neměl v Japonsku vanu téměř nikdo. Tehdy bylo běžnou praxí využívat veřejné lázně. Před vstupem do nich bylo nutné se osprchovat, samotná koupel nikdy nebyla určená k omývání těla. Šlo o relaxaci, zklidnění a očištění se od špatných emocí. Postupem času se tento zvyk přesunul do domácností bez ohledu na sociální postavení a velikost bytů.
Lázně jsou přesto stále důležitý prvek místní kultury. Obyvatelé Japonska mají často problém s turisty, kteří chtějí jejich vyhlášené koupele použít, ale neznají nebo nedodržují pravidla. Z tohoto důvodu se na mnoha takových místech můžeme setkat se zákazem vstupu cizincům. Voda nalitá do vany je v Japonsku posvátná, nesmí se s ní plýtvat a slouží ke koupání všech členů domácnosti. V tradičním rodinném modelu se nejprve koupe muž, poté děti a nakonec žena.
Jak taková koupel vypadá?
Koupel se obvykle provádí večer po pracovním dni. Teplota vody by měla mít přes 40 °C. Tradiční vany jsou obvykle vyrobené ze dřeva, kamene nebo kovu, moderní vany mají tepelně izolační vrstvu. Do vody se přidávají esenciální oleje pro zvýšení relaxačního účinku, koupelové soli, citron, zázvor, zelený čaj a extrakt z japonského cypřiše.
Teplá koupel má mnoho zdravotních výhod. Kromě relaxace snižuje stres a večer usnadňuje usínání. Rozšiřuje krevní a lymfatické cévy. Díky tomu se tělo lépe prokrvuje, což přispívá k léčbě svalových bolestí nebo sportovních úrazů. Má také pozitivní vliv na práci srdce a plic. Doporučuje se i při léčbě infekcí, zejména virových.
Zdroj: https://matcha-jp.com/en/2534