Vláknina snižuje cholesterol i glukózu v krvi. Její nedostatek je pro tělo velká zátěž
Vlákninu, kterou najdete v potravinách rostlinného původu, sice trávicí enzymy nezpracují, ale i tak je součástí zdravé výživy. Jak vláknina funguje v lidském těle a jak s její pomocí můžete vyléčit některé nemoci? Tvoří ji několik různých látek, můžete ji doplňovat nejen potravinami, ale také doplňky stravy.
Vlákninu tvoří zbytky rostlinných buněk
Vláknina je složená z heterogenních složek, které pocházejí z rostlinných potravin, které člověk sní. Je to skupina látek, které mají některé společné znaky. Za vlákninu jsou považované zbytky rostlinných buněk. Kvalitní vláknina hraje ve fungování těla velkou roli, protože zkrátí dobu průchodu potravin trávicím traktem, snižuje cholesterol v krvi a hladinu glukózy po jídle.
Existuje několik druhů vlákniny. Řadí se do skupiny komplexních sacharidů, i když má v sobě látky, které jsou nepolysacharidové. Patří sem nerozpustná vláknina, která pochází z celulózy, hemicelulózy a ligninu, a také rozpustná vláknina ve vodě. V některých potravinách najdete více nerozpustné, v jiných naopak rozpustné.
Vláknina pomůže tělu správně vstřebat snědené potraviny
Neexistuje žádná norma, podle které by se dalo řídit, kolik vlákniny by měl dospělý člověk sníst. Doporučená spotřeba vlákniny pro ženy a muže v produktivním věku činí 25 g na den a pro osoby nad 65 let se uvádí 20 g za den. Mnoho z nás má ale vlákniny v těle nedostatek. Vláknina je velmi prospěšná, co se týče prevence nadváhy, a také pomůže tělu bojovat proti různým nemocem.
Lidem, kteří mají vyšší hladinu cholesterolu v krvi, se doporučuje konzumovat více vlákniny. Podle odborníků je zapotřebí sníst 35 g vlákniny denně, aby správně fungovalo tlusté střevo. Nedávejte si ale takové množství najednou, ale postupně ho navyšujte. Vláknina pomáhá také při zácpě. Najdete ji například ve lněném semínku.
Zdroj: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/fiber/art-20043983