Vlhký a suchý kašel mají odlišnou příčinu. O onemocnění prozradí mnohé

Kašel je jedním ze základních obranných mechanismů dýchacího systému, a ačkoli je nejčastěji spojen s bolestí svalů zapojených do tohoto reflexu a bezesných nocí, ve skutečnosti pomáhá zbavit se sekretů spolu s patogeny z těla. Přestože je to jeden z nejčastějších příznaků onemocnění, ne každý ví, jaké jsou příčiny kašle.

Příčiny kašle

Vždy stojí za zvážení, proč kašleme. Jako první může kašel vzniknout kvůli stékajícím sekretům po zadní stěně hrdla, což je důsledek různých typů infekcí horních cest dýchacích, obvykle virových, méně často bakteriálních. Mezi další příčiny kašle patří alergie, astma, přítomnost cizího tělesa v dýchacích cestách, bronchiální a plicní onemocnění, srdeční selhání, plicní embolie, vystavení cigaretovému kouři, ale i pláč a smích.

Suchý a vlhký kašel se navzájem liší mechanismem tvorby a znatelnými příznaky. Existují mezi nimi i určité podobnosti, oba typy kašle se vyskytují v důsledku podráždění receptorů nacházejících se na sliznici dýchacího traktu a aktivace svalů hrtanu, bránice a mezižeberních svalů. Rychlý příjem vzduchu způsobuje zvýšení intrapulmonálního tlaku, což současně vyvolává jeho náhlé uvolnění, které je podporováno prací břišních svalů.

Zdroj obrázku: Freepik

Rozdíly v kašli

Mezi typy kašle však určitě existuje více rozdílů než podobností. Suchý kašel je charakterizován záchvaty dusivého, těžko kontrolovatelného záchvatu bez vykašlávání sekretů. Tento typ kašle často přetrvává i po infekci. Na druhé straně vlhký kašel, také nazývaný produktivní, se vyznačuje přítomností hustých sekretů, které mohou mít barvu od neprůhledné po žlutozelenou.

I když může být tento kašel často nepříjemný, usnadňuje zbavení se sekretů z dýchacího traktu spolu s patogenními mikroorganismy v něm obsaženými. Často se objevuje v důsledku suchého kašle a ráno získává na intenzitě. Předpokládá se, že hlen s bezbarvým obsahem naznačuje virovou etiologii infekce, zatímco jeho intenzivní zbarvení je typické pro bakteriální onemocnění.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/types-of-coughs