Stack Knitted Sweaters Wooden Table

Vlněnému oblečení vrátí tvar dětský šampon nebo žehlička

Vlněné oblečení se výborně nosí. Hřeje a je zároveň považováno za hypoalergenní. Proto je doporučeno i jako oděv vhodný pro alergiky. Je ale náročnější na péči. Vlna jako přírodní materiál vyžaduje pečlivé zacházení, jemné prací prostředky a speciální prací program. Co udělat, když se vám přesto vlněný svetr srazí a zmenší svou velikost? Poradíme vám.

Co způsobuje sražení vlněného svetru

Vlněný svetr by se správně měl prát v optimálně teplé vodě. Příliš teplá může způsobit, že se srazí. Není to ale jediná příčina tohoto stavu, kdy svetr zmenší svou velikost až o jedno či dvě čísla. To pochopitelně nikoho nepotěší. Stát se to může i tehdy, je-li velký rozdíl mezi teplotou vody použitou pro praní a pro máchání.

Sražení je možné charakterizovat jako shluk vlny, kvůli čemuž se oděv zmenší. Sice mluvíme pouze o svetru, ale z vlny se vyrábějí také kabáty nebo funkční prádlo.

Jak vrátit oblečení jeho původní rozměry

Oblečení z vlny je možné ještě vrátit do normálního stavu. Záleží to ale na několika okolnostech, a to na složení tkaniny a stupni smrštění vláken. Největší šance na úspěch je u oděvů, které jsou vyrobené se stoprocentní vlny. Zkuste následující postupy, které by vám mohly pomoct.

Zdroj obrázku: Freepik

Žehlení velkým množstvím páry

Na sražený svetr je možné použít napařovací žehličku, kterou vytvoříte velký oblak páry. Oděv obrátíte naruby a pak žehličkou budete jemně žehlit. Rukou je přitom třeba opatrně pleteninu natahovat. Ztvrdlá vlákna by měla povolit a prodloužit se.

Vlasový kondicionér i dětský šampon

Další možností, jak vrátit svetru jeho původní tvar, je využít vlasový kondicionér nebo dětský šampon. Přidejte je do lavoru s teplou vodou a do tohoto roztoku namočte svetr. Necháte ho tak asi půl hodiny. Potom pleteninu propláchnete v čisté vodě o podobné teplotě, v jaké jste ji máčeli. Ze svetru jemně vytlačte vodu, ale neždímejte a dejte ho sušit nejlépe na ručník, na který ho rozprostřete.

Zdroj: https://www.countryliving.com/home-maintenance/cleaning/a36242/shrunken-sweater-trick/