Vlněný svetr nesmí chybět v žádném šatníku. Vyžaduje však speciální péči, aby byl stále krásný

Oblečení z čistě přírodních materiálů vyžaduje speciální zacházení, díky kterému nedojde ke zbytečnému poškození. Svetr z vlny není výjimkou a vzhledem k ceně, která je u kvalitních výrobků celkem vysoká, doporučujeme dodržovat postupy, díky kterým bude váš kousek i po letech nošení stále v perfektním stavu. Vlněné oblečení oceníte hlavně při zvýšené námaze, protože skvěle absorbuje tekutiny a nezanechává na pokožce nepříjemný pocit vlhka. Vlna je vhodná i pro astmatiky, a to díky suchému teplu a lanolinu, který odpuzuje roztoče. Mezi její další plusy patří prodyšnost a termoregulace. Není škoda takový skvělý kousek poničit nesprávným zacházením?

Zdroj obrázku: Freepik

Perte méně často a ručně

Praní v pračce může narušit strukturu vlněného vlákna, proto je vyžadováno ruční praní při maximálně 30 °C. Nepoužívejte gely ani prášky na praní, chemické složení by vlně uškodilo. Namísto toho použijte přírodní šampóny a v ideálním případě i kondicionér. Praní vlněného oblečení je zdlouhavý proces, proto vás nejspíš potěší fakt, že vlnu nemusíte prát příliš často. Díky jejím unikátním vlastnostem nedochází k téměř žádnému znečištění, proto ji stačí vyprat cca jednou za dva měsíce.

Zdroj obrázku: Freepik

Sušte jen ve vodorovné poloze

Jistě jste zvyklí věšet oblečení na sušák nebo sušit v sušičce. V případě vlněného oblečení však ani jedna z těchto variant nepřichází v úvahu. Vlákna by se při pověšení mohla vytahat, a při sušení v sušičce dokonce úplně poničit, proto je nutné nechat schnout vlněné svetry na ležato. Přebytečnou vodu vysušte ihned po vyprání ručníkem a poté svetr rozložte na postel nebo jinou plochu, kde vám nebude překážet, a nechte doschnout. Možná pro vás bude milým překvapením, že vlněné svetry se dají perfektně tvarovat. To se hodí v případě, že vám z něj vyrostlo dítě. Svetr stačí před sušením jemně natáhnout do požadované délky a zatížit. Tvar si ponechá do dalšího vyprání.

Zdroj: https://www.woolmark.com/care/general-care/