Woman Holds Electric Kettle With Limescale In Her Hands. Chalk Residue Of Calcium Carbonate. Household Appliance Repair Due To Hard Water

Vodní kámen ohrožuje varnou konvici ve více směrech, vyplatí se pravidelně ji čistit

Vodní kámen, který se často objeví na dně rychlovarné konvice, je výsledkem tvrdé vody ve vaší domácnosti. Bílý povlak můžete najít také v umyvadle, na baterii nebo ve sprchovém koutě.

V konvici je vodní kámen problematický, kazí chuť kávy nebo čaje

Prodlužuje dobu vaření vody, a zvyšují tím účty za elektřinu nebo plyn. Usazeniny vodního kamene způsobí i rychlejší rozbití konvice. Musíte se o ni pravidelně starat a čistit ji od nečistot. Nejúčinnějším způsobem, jak se vodního kamene zbavit, je použití octa. Smíchejte ho v poměru 1 : 1 s vodou a nalijte do konvice. Dejte vařit a poté nechte dvě hodiny odstát. Vodní kámen by měl zmizet, ale jestli byla na dně silná vrstva kamene, musíte postup zopakovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Použít můžete také kyselinu citronovou. Funguje sice stejně jako ocet, ale nezpůsobí nepříjemný a štiplavý zápach v domácnosti. Do vody dejte celý sáček s kyselinou citronovou. Směs nechte několik hodin stát a poté konvici vypláchněte. Kyselinu můžete nahradit sklenicí citronové šťávy.

Jedlou sodu najdete v každé domácnosti

Odstranit vodní kámen můžete také pomocí jedlé sody, která se používá většinou na pečení. Je ale skvělým pomocníkem v celé domácnosti. Uvařte v konvici vodu, nasypte tři lžíce jedlé sody a nechte chvíli působit. Pokud vodního kamene nebylo mnoho, rozpustí se již po 15 minutách.

Zdroj obrázku: Freepik

Po každém takovém čištění je nutné konvici několikrát propláchnout čistou vodou a vodu v ní nechte několikrát převařit, zvlášť pokud jste použili ocet. Ten může zanechat nepříjemný zápach. Jedlou sodu nebo ocet můžete použít také na jiné spotřebiče k jejich čištění. Hodí se například do pračky nebo na čištění odpadů. Tyto suroviny společně vytvoří chemickou reakci, kdy směs bude šumět a poté jen stačí zalít vodou. Zbavíte se tak nečistot snadno, rychle a hlavně levně. Navíc nebudete zatěžovat přírodu.

Zdroj: https://www.harveywatersofteners.co.uk/blog/how-remove-limescale-kettle/