basin-1502544_1920 (1)

Vodní kámen už nemusí kazit vzhled koupelny. Zatočí s ním kuchyňské přísady

Usazeniny vodního kamene tvoří velmi nevzhledný prvek v koupelně. Bílé mapy se často objevují na vodovodních bateriích, na umyvadle, ve vaně nebo i na toaletě. Nejenže vypadají ošklivě, ale zároveň zkracují životnost těchto zařízení. Boj s vodním kamenem je mnohdy sisyfovská práce. Existuje mnoho syntetických prostředků v drogerii, které jsou určené na odstranění vodního kamene. Podobně účinné pomocníky ale najdete i ve své kuchyni. Pravidelné a důkladné čištění pomocí domácích metod může nést ovoce. Sáhnout můžete po:

  • citronu,
  • octu,
  • Coca-Cole,
  • jedlá sodě.

Síla přírody

Zkuste nejprve vymačkat šťávu z několika velkých citronů a nalijte ji do láhve se střičkou. Šťávou postříkejte postiženou oblast. Poté ji opláchněte a celý proces několikrát zopakujte, vždy s odstupem několika minut. V případě velmi odolných skvrn si můžete pomoci houbičkou na nádobí. Ocet je pak ideálním prostředkem na očištění baterií, umyvadel, van nebo záchodové mísy. Natřete povrch octem a nechte ho pár hodin působit.

Hůře dostupná místa (sprchová hlavice a jiné) zabalte do látky namočené do octa. Poté je omyjte vodou a osušte. Pro dosažení dobrých výsledků budete muset celou akci nejspíš minimálně ještě jednou zopakovat.

Dej si doušek koly nebo sodu

Nejenže skvěle chutná a osvěží, ale také se jí lidově přezdívá „odstraňovač rzi“. Kola si snadno poradí s vodním kamenem i jinými nečistotami. Perfektně se uplatní při čištění toalety. Stačí jedna malá sklenice na celou záchodovou mísu – ani silná vrstva vodního kamene nemá sebemenší šanci!

Dalším skvělým čisticím prostředkem je jedlá soda, která se jinak využívá jako kypřidlo do těsta. Ze sody si můžete připravit pastu, kterou pak vydrhnete kohoutky. Smíchejte tři lžíce sody s jednou lžící vody. Umíchejte tuhou směs. Pastou potřete usazeniny a nechte ji dvě hodiny působit. Poté místo důkladně umyjte a otřete do sucha.