Vředy v ústech nemusí znamenat vždy afty. Nepříjemné plísňové onemocnění se nevyhýbá ani dětem
Nepříjemné onemocnění, které může vést k vážným zdravotním následkům v podobě vředů v ústech, se může objevit z mnoha důvodů. V lepších případech dochází ke spontánnímu hojení vředů nebo jejich vymizení po vhodné léčbě, avšak většinou bývá průběh bolestivý a dlouhodobý.
Drozdové a aftózní vředy
Mezi nejčastější vředy v ústech patří aftózní vředy a takzvaný drozd, které bývají často zaměňovány. Drozd je vytvořen plísňovou infekcí a aftózní bakteriálními nebo virovými infekcemi. Aftózní vředy se vyskytují pravidelně ve formě vředů na ústní sliznici. Mezi nemoci, které je mohou způsobovat, patří například infekce HIV, Addisonova-Biermerova choroba, nedostatek železa a parazitární onemocnění gastrointestinálního traktu.
Eroze a vředy v ústech vznikají v důsledku mnoha lokálních faktorů nebo v důsledku užívání určitých léků a výskytu různých onemocnění. Často se objevují podobné a nespecifické lokální příznaky, což způsobuje potíže při správné diagnóze. Z toho důvodu se při diagnostice takového typu nemoci vyžaduje spolupráce mezi specialistou ORL a lékaři jiných oborů jako například zubaře.
Léčba u dospělých a dětí
Perorální drozd u dětí vyžaduje vhodnou léčbu s použitím antifungálních látek. Tato skupina přípravků zahrnuje echinokandin a workinazol. Ty přispívají k odstranění problému a minimalizaci komplikací. Léčba s použitím azolu snižuje riziko kolonizace a plísňové infekce. V situaci, kdy jiné léky nepomáhají, se podává flukonazol.
Perorální drozd u dospělých může být vyléčen lokálními antifungálními přípravky a perorálními léky. Taková terapie by se měla používat asi 7–14 dní. Aby se zabránilo jakémukoli opakování, doba léčby se prodlužuje o dalších 14 dní. K léčbě drozdů můžete použít taková opatření, jako jsou krémy s gentamicinem, gel s mikonazolem nebo nystatin ve formě suspenze.
Zdroj: https://www.nhsinform.scot/illnesses-and-conditions/mouth/mouth-ulcer