Vune Partnera1

Vůně milovaného člověka nás může uklidnit: takový výsledek přinesl netradiční experiment

Pociťujete nervozitu a nemůžete usnout? Možná postačí přitulit se a vdechovat vůně partnera. Pokud není zrovna doma, můžete si vystačit s jeho tričkem – nemluvíme zde samozřejmě o čistém tričku, ale například o tom, ve kterém váš partner spí. Nejde o to, aby triko bylo zapocené a pořádně zapáchalo. Každý z nás vyzařuje určitou vůni těla, která je přirozená. Vnímáme ji jen velice slabě. Přesto může mít velmi silné účinky.

Vůně milovaného muže uklidní

Studie byla provedena na kanadské univerzitě a publikovaná v časopise Journal of Personality and Social Psychology. Protože mají ženy všeobecně lepší čich než muži, byly vybrány za ty subjekty, které budou čichat. Vědci tak mohli zjistit, jak vůně blízkých či milovaných mužů ovlivňuje ženy. Experiment byl proveden na 96 dvojicích, které spolu žijí i v běžném životě.

Zdroj obrázku: Freepik

Začátek experimentu

Muži dostali čisté tričko, které na sobě měli po dobu 24 hodin. Nesměli používat deodorant ani žádné jiné parfémy (včetně parfémovaných sprchových gelů), kouřit a jíst určitá jídla (ta, která ovlivňují tělesný pach). Poté byla trička zmražena, aby se uchovala jejich vůně. Tím úloha mužů jako takových končila. Ve hře už byla pouze jejich trička.

Terapeutická síla lásky

Ženy dostaly k čichání tričko, které jim bylo náhodně přiděleno. Mohl to být jejich partner, ale také zcela cizí muž. Ženy nevěděly, jaké tričko dostaly. Poté byly stresovány falešným pracovním pohovorem a řešením složitého matematického problému. Hladiny stresu, které lze zaznamenat na základě analýzy stresového hormonu kortizolu, byly změřeny před i po splnění daných úkolů.

Zdroj obrázku: Freepik

Výsledkem studie bylo to, že ženy, které čichaly trička svých partnerů, byly mnohem méně vystresované (měly nižší hladinu kortizolu). To podle vědců znamená, že vůně milovaného člověka má na nás zklidňující účinky.

A co ženy s cizími tričky?

Na druhé straně byly zaznamenány zvýšené hladiny kortizolu u žen, které se musely vyrovnat s pachem cizího muže.

Zdroj: https://time.com/5095564/smell-partner-stress/