Vůně šeříku je omamná, květy jsou však víc než dekorace. Šeříkový čaj rozzáří pokožku

Fialový čaj z šeříku je stále populárnější. Běžný šeřík je keř, jehož vůně je cítit ze vzdálenosti několika metrů. Tato rostlina pochází z jihovýchodní Evropy a kvete v květnu. Fialové květy jsou nejen velmi úchvatné, ale navíc i zdravé.

Léčivé vlastnosti

Ne každý si je vědom skutečnosti, že květy šeříku jsou jedlé. Bez jakýchkoli překážek je můžeme jíst a používat v kuchyni. Syrové šeříkové květy nepatří mezi nejchutnější občerstvení. Vyznačují se hořkou chutí, která dlouho zůstává v ústech. Mnohem lépe se uplatní při teplé úpravě. Například při přípravě lahodného čaje.

Šeříku se připisuje mnoho prospěšných vlastností. Tato rostlina má relaxační účinek. Šeřík má také příznivý vliv na játra a při pravidelné konzumaci zajistí zdravou a lesklou pokožku. Vděčí za své prospěšné vlastnosti hlavně syringinu. Je to aktivní biochemická složka, která má široký farmakologický účinek. Dokonce se mu připisují protirakovinné vlastnosti. Syringin má ochranný účinek na játra, ale také pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi.

Zdroj obrázku: Freepik

Na co myslet při sklizni květů

Pokud si chceme vychutnat šeříkový čaj, musíme si nasbírat a nasušit jeho květy. Je mimořádně důležité, abychom trhali květy na osvědčených místech. Zvláště se nedoporučuje trhat rostliny v blízkosti cest nebo továren. Mohou být kontaminovány. Nejlepší doba pro sklizeň je během teplého slunečného počasí. Je mimořádně důležité, aby byly suché. Při sklizni se vyplatí sbírat malé kvítky, suší se mnohem snáze.

Sušení květů je však velmi jednoduché. Sklizené květy stačí vložit do nádoby a pevně uzavřít na několik hodin na teplé místo. Během této doby změní svoji barvu. Po 12 hodinách rozložte květy na plech s pečicím papírem a na chvíli je vložte do trouby rozehřáté na 50 stupňů. Vysušené květy skladujte na chladném místě v kovové plechovce nebo papírovém sáčku.

Zdroj: https://aradiantlyhealthylife.com/lilac-tea/