human-cleaning-carpet-living-room-using-vacuum-cleaner-home

Vyčistit koberec není nadlidský úkol. Stačí vědět, po jakých prostředcích sáhnout

Bez ohledu na to, jak moc se snažíte udržet svůj dům v čistotě, různé příhody mohou zašpinit koberec. Jak se těchto skvrn zbavíte? Na skvrny od kávy a čaje platí ocet smíchaný s vodou, kterým polijete znečištěné místo. Poté ocet vysušte. Skvrnu můžete také potřít malým množstvím piva a následně otřít vlhkým hadříkem. Koberec rozhodně nedrhněte. Skvrnu se snažte odstranit co nejdříve od jejího vzniku.

Žvýkačku zkuste zmrazit

Pokud rozlijete jídlo nebo se na koberci objeví nehoda od vašeho mazlíčka, otřete koberec co nejdříve vlhkým hadříkem, případně ho posypte jedlou sodou a poté omyjte. Žvýkačky jsou jedna z odolnějších věcí. Snadno ji ale odstraníte tak, že na ni přiložíte ledovou kostku a případné zbytky poté seškrábnete příborovým nožem.

Rozlitou barvu nebo lak na nehty odstraníte domácím saponátem. Smíchejte jednu a půl lžičky octa, vodu a čisticí prostředek na koberce. Pak opláchněte studenou vodou. Skvrny od ovocné šťávy smyjete kapkou mycího prostředku na nádobí. Drhněte velmi opatrně, aby skvrna nepronikla do dalších vláken koberce.

Zdroj obrázku: Freepik

Červené víno nařeďte bílým

Skvrnu od červeného vína nejprve rozřeďte trochou bílého vína, poté použijte houbu a studenou vodu k umytí skvrny. Můžete přidat i trochu soli. Skvrny od inkoustu odstraní pasta z mléka a kukuřičného škrobu, kterou necháte pár hodin působit. S mastnotou můžete bojovat krémem na holení a skvrny od potravin dobře odstraní ocet smíchaný s prostředkem na mytí nádobí, případně vlhký hadřík s trochou čpavku.

Pokud se na koberci objeví krev, snadno ji odstraníte peroxidem vodíku nebo roztokem čpavku. Před použitím jakékoliv chemické směsi nejprve vyzkoušejte obyčejnou vodu, protože při neodborné manipulaci s chemickým prostředkem můžete situaci jen zhoršit. Rozhodující je ale vždy čas – čím dříve skvrnu odstraníte, tím snáze to půjde a následky budou o to menší.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/surface/carpet-stains-and-how-to-remove-them/