Portrait Three Friends

Vyjít s puberťákem dá občas zabrat. Na vině jsou biologické změny, ale i dosavadní výchova

Je těžké s nimi vycházet. Většinou to ale nedělají schválně. Už to nejsou děti, ale prozatím nejsou ani dospělí, a tak stále potřebují jistotu a povzbuzení rodičovské náruče. Někdy je to ale zatraceně těžké a můžete si stokrát opakovat, že za to mohou hormony. Faktem je, že největší díl na chování pubertálních výrostků má jejich dosavadní výchova.

Hyperaktivní limbický systém

Nervová soustava dospívajících dětí je jako válečné pole. Čas od času zavládne klid a příměří, zatímco za okamžik vybuchují muniční sklady a bombarduje se civilní obyvatelstvo. Nestabilní emoce jsou běžnou součástí vývoje a transformací mozku, které jdou ruku v ruce s rozbouřenými hladinami hormonů.

Jedním z mozkových systémů, které dozrávají během pubertálního období silných změn, je limbický systém, který ovládá emoce. Během dospívání je doslova hyperaktivní, což způsobuje přecitlivělé výbuchy vzteku či naopak radosti. K jejich ovládnutí je zapotřebí dozrálá prefrontální kůra, která pomáhá rozumovému vyhodnocení a kontrole emotivních impulsů. Ta ovšem dozrává až kolem 20. roku věku. Do té doby zkrátka není aktivní.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejen biologie, ale i psychologie

Tyto biologické determinanty však nejsou jedinou proměnnou, která v chování adolescentů sehrává svou nezastupitelnou roli. Základním faktorem je přístup rodičů k výchově, a to už od nejútlejšího věku svých dětí. Ne nadarmo se mezi psychology traduje, že puberta začíná už v peřince. Tehdy totiž dochází k založení důvěrného vztahu mezi rodičem a dítětem, anebo naopak k jeho více či méně definitivnímu narušení.

Často se pak stává, že se rodičům vrací způsob chování, kterým častovali své ratolesti od jejich raného dětství. Sekýrování, odmítání naslouchat, neschopnost sdílet své pocity, to všechno jsou výchovné nešvary, které se v rodinách objevují – a které se pak rodičům nepěkně vracejí ve formě zdánlivě nevyzpytatelného chování jejich ratolestí.

Až se tedy příště budete snažit domluvit se svým puberťákem nebo puberťačkou, mějte na paměti výše zmíněné skutečnosti a zkuste pro ně mít trochu více pochopení. Určitě to ocení.

Zdroj: https://courses.lumenlearning.com/wm-lifespandevelopment/chapter/brain-development-during-adolescence/