Vylít vodu z brambor je hřích. Zachutná rostlinám i naší pokožce

Mnoho lidí miluje brambory. Ať uvařené, ve formě hranolek, nebo bramboráků, jedná se o základní potravinu, kterou používáme jako přílohu k masu nebo omáčkám. Jestli je vaříte, nemusíte vodu po nich vylévat. Je to zbytečné, protože ji ještě můžete hned několika způsoby využít. V některých případech bude nutné, aby voda nebyla osolená.

Co obsahuje voda po uvařených bramborách?

Brambory při vaření pustí do vody četné vitaminy a další látky. Draslík, železo nebo vápník jsou jen některé z nich. Proto se vyplatí vodu nevylévat, ale zase ji využít. I když na první pohled nepoznáte, k čemu by byla dobrá, vyplatí se ji mít po ruce například jako hnojivo nejen pro pokojové rostliny. V takovém případě ale voda nesmí být slaná, protože by rostlinám mohla uškodit. Výčet použití tím ale nekončí.

Bramborovou vodu můžete použít jako základ při přípravě polévek nebo omáček. Obsahuje velké množství škrobu, takže s ní snadno pokrmy zahustíte. Vodou pak odstraníte také vodní kámen například z rychlovarné konvice. Stačí ji nalít do konvice, zapnout a poté jen počkat, až usazeniny povolí. Konvici snadno vyčistíte a bude zářit jako nová. Můžete ji zkusit také na vlasy nebo na obličej.

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní kosmetika za málo peněz

Vodu z brambor můžete použít jako oplach na zničené vlasy, protože jim dodáte sílu a lesk. Hodí se také na vyhlazení vrásek a pokožky obličeje, s klidným svědomím ji můžete použít také na ošetření suchých rukou. Pozor by si ale měli dávat lidé se světlými vlasy, protože bramborová voda může změnit jejich odstín.

Do vody si můžete ponořit nejen ruce, ale také nohy. Zbavíte se tak tvrdé pokožky na patách a nohy budou vláčné. Bramborová voda zklidní pokožku obličeje i celého těla, navíc má také protizánětlivé vlastnosti. Při každém vaření brambor si vzpomeňte na její využití a mějte ji připravenou.

Zdroj: https://utopia.org/guide/potato-water-use-save/