Vylít vodu z vařených brambor je nehorázné plýtvání. Pokojové rostliny si na ní pochutnají

Brambory se dovaří a co s vodou v hrnci? Většina lidí vylije bramborovou vodu do dřezu. Škoda, protože ji lze využít mnohem efektivněji. Voda z brambor totiž funguje výtečně jako ekologické hnojivo u pokojových rostlin, ušetří se jejím zužitkováním finanční prostředky, k tomu se napomůže životnímu prostředí. Bramborová voda je zdrojem mnoha blahodárných látek, díky kterým rostliny získají energii a potřebné živiny.

Bez umělých hnojiv a chemikálií

Kupovat drahé chemické přípravky a umělá hnojiva? Potřebné živiny a minerály pokojovkám je možné doplnit pomocí obyčejné vody z vařených brambor. Co obsahuje, že se ji vyplatí používat namísto umělých hnojiv? Je zásobárnou látek, které obsahují samotné hlízy, jedná se tedy o hořčík, fosfor, škrob, vlákninu, vápník a vitamíny A, E, K a skupiny B. Všechny tyto ingredience působí na růst a rozvoj hrnkových rostlin, které by bylo jinak třeba zahnojovat pomocí kupovaných prostředků.

Zdroj obrázku: Freepik

Přírodní a vysoce efektivní hnojivo

Ušetřit a k tomu pomoci přírodě pomocí životního stylu zero waste? Přesně, rovněž vodu z vařených brambor lze zužitkovat, protože obsahuje minerály, které jsou pro rostliny vzpruhou. Fosfor pomáhá rozvíjet kořenový systém, draslík posiluje listy a podporuje kvetení, další látky posilují rostliny před škůdci a chrání je před možnými chorobami. Nadto vysoké procento škrobu zlepšuje kvalitu půdy. Bramborová voda je tak skvělou alternativou prodávaných hnojiv na pokojové rostliny. Jak ji používat?

Hnojení pokojovek bramborovou vodou

Zejména je nutné ještě jednou zdůraznit, že se musí jednat o nesolenou vodu z brambor, sůl by mohla rostlinám uškodit. Pro některé druhy rostlin se pak hnojení bramborovou vodou nehodí, jedná se zejména o vřesovce, orchideje a kapradiny. Používá se voda zchladlá na pokojovou teplotu, poté se používá namísto zálivky a přidává se také do misky pod květináč. Vhodné je zahnojovat bramborovou vodou kompost, při postřiku venkovních rostlin bramborovou vodou dojde k ochraně před mšicemi.

Zdroj: https://www.webgardner.com/composting/how-to-make-potato-water-for-plants/