Vyplázněte jazyk! Změna barvy může snadno prozradit, jaké nemoci vás trápí

Máte oteklý nebo jinak zbarvený jazyk? Možná trpíte některou z nemocí, jejichž příznaky poznáte právě podle jazyka. Nemoci, jako je cukrovka, artritida nebo hypertyreóza, jsou závažné problémy, které je vhodné vyřešit co nejdříve. Jazyk je přitom velmi důležitý sval, který umožňuje nejen jíst a pít, ale také díky němu můžeme mluvit a polykat. Proč je nutné sledovat jeho barvu?

Co znamená, když jazyk změní barvu?

Co to znamená, pokud se vám změní barva jazyka? Změna barvy je bohužel velmi často spojená s nedostatkem vitaminů. Mohou vám chybět vitaminy B12 a B2. Objeví se fialová, šedá nebo namodralá barva. Pokud máte nedostatek kyslíku v těle nebo vás trápí zažívací problémy, v takovém případě to poznáte právě na svém jazyku.

Pokud bude mít jazyk žlutou barvu, je to známka žaludečních problémů. Spojit si ji můžete s refluxem nebo žaludečními vředy. Zdravý jazyk bude mít růžovou barvu v různých odstínech. Pokud se ale ukáže jasně červená barva, je to známka možné Kawasakiho choroby nebo spály. Dejte si pozor, abyste při pohledu na svůj jazyk nepanikařili a uvědomili si, že změna barvy nemusí vůbec souviset s nemocemi.

Zdroj obrázku: Freepik

Oteklý jazyk nebo bílý povlak jsou problém

Bílý povlak na jazyku se objeví v případě, že máte v ústech zánět, ale příčinou může být také mykóza. Užívali jste antibiotika? Pak můžete mít problémy s jazykem. U kuřáků se například bílý povlak objevuje velmi často. V případě oteklého jazyka se může jednat o alergickou reakci. Může být nepřirozeně velký, což způsobuje například Downům syndrom nebo další nemoci.

Jaké další změny se mohou jazyka týkat? V ústech můžete mít vředy, afty nebo další pupínky. Hrudky souvisí s nadměrným množstvím kvasinek, červené skvrny jsou zase důsledkem užívání léků proti bolesti. Suchý jazyk je příznakem dehydratace nebo horečky. Proto mějte po ruce vždy lahev s vodou a jazyk občas zkontrolujte, abyste měli jistotu, že jste zdraví.

Zdroj: https://health.osu.edu/health/dental-health/what-does-your-tongue-say-about-your-health