pretty-girl-showing-her-tongue

Vyplázněte na sebe jazyk, prozradí vám mnoho o vašem zdravotním stavu

Vyplázněte jazyk a vydržte. Také slýcháte tuto větu od svého lékaře, když za ním dojdete s nějakým zdravotním neduhem? Tato věta jistě není přehnaná, používá se právem. Právě z jazyka lze vyčíst velké množství informací o vašem zdravotním stavu. Co tedy přesně lze z jazyka zjistit?

Máte žlutý povlak?

Vyplázněte na sebe jazyk, a pokud vám není dobře a ještě k tomu máte na jazyku nažloutlý povlak, znamená to, že se vám v těle začíná rozvíjet infekce. Infekcí je myšlena například hnisavá angína, streptokok, zánět dutin a mnoho dalšího. Na druhou stranu příčinou mohou být i potíže se žaludkem. Tímto způsobem se nám zažívací trakt snaží sdělit, že přijímáme velké množství nezdravé potravy. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Silný bílý povlak na jazyku

Silný povlak na jazyku, který lze seškrábnout, může znamenat špatnou ústní hygienu a houbové onemocnění, jako je kandidóza. Další příčinou silného bílého povlaku může být i užívání antibiotik či steroidů. Zkuste jej speciálním kartáčkem mechanicky odstranit, a pokud se opět objeví, může se jednat o houbové onemocnění.

Lehký povlak

Pokud máte bílý povlak naopak lehký, který nejde seškrábnout, popřemýšlejte o tom, jak hodně pijete. Tímto způsobem nám tělo může dát najevo, že nemá dostatek tekutin. Pokud je jazyk bledý, znamená to, že můžete být chudokrevní.

Zdroj obrázku: Freepik

Jizvy na jazyku

Některá drobná poranění mohou být způsobena jídlem. A to především tehdy, když jíte něco pikantního či horkého. Jizvičky v takových případech rychle mizí. Na druhou stranu se také mohou objevit vřídky nebo bílé flíčky. U flíčků se mějte na pozoru. Pokud nezmizí do dvou týdnů, vyhledejte lékaře.

Závěrem

Výše uvedené příčiny jsou ty nejčastější, ovšem existuje mnoho dalších. Například červená špička jazyka a uprostřed bílý povlak může značit břišní tyfus. Bílé skvrny na jazyku může značit syfilis. Je tedy třeba poradit se se svým ošetřujícím lékařem.

Zdroj: https://leslieanthonydmd.com/what-your-tongue-says-about-your-health/