Man 540500 1920

Vyplazujte na sebe jazyk, prozradí mnohé o vašem zdraví

Lidské tělo je fascinující organismus, ve kterém je vše propojené. Na základě toho lze získat informace o stavu orgánů prostřednictvím oku viditelných jevů. Mezi ty nejčastější patří oblast jazyku a povlak, který zde může vznikat. Rčení „ukaž mi svůj jazyk a já ti řeknu, jaké zdravotní potíže máš,“ tak není pouhá fráze, nýbrž na faktech založený poznatek.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na barvě záleží

V případě výskytu povlaku na jazyku je třeba v prvé řadě brát v potaz jeho zabarvení. Právě to může odhalit, na stav kterých orgánů bychom měli směřovat svoji pozornost.

Povlak bílé barvy může být způsoben nahromaděním odumřelých buněk sliznice. V tomto případě se jazyk zanedlouho sám očistí. Pokud však povlak přetrvává delší dobu, může se jednat o známku nedostatečné dentální hygieny. Tato vrstva se pak záhy může proměnit v útočiště bakterií způsobujících nepříjemný dech, které někdy vede až ke vzniku zánětu dásní. Je proto vhodné ji pravidelně odstraňovat, a to nejlépe pomocí speciální „škrabky“ na jazyk.

Bílý povlak, zvláště, pokud je silný, mohou na mít svědomí také mnohem závažnější problémy, jako jsou onemocnění kvasinkového či plísňového původu – ústní mykóza, tzv. kandidóza. Další z hojně se vyskytujících příčin mohou být streptokoková onemocnění nebo potíže se slinivkou či žlučníkem. V těchto případech dochází však k dalším změnám ve fungování těla, které se mohou projevovat bolestí břicha. V neposlední řadě může být příčinou také přirozená reakce těla, k níž dochází v případě užívání antibiotik či steroidů. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Žlutý povlak může vypovídat o infekci vznikající v rámci organismu. Nejčastěji se jedná o zánět horních cest dýchacích, sem se řadí třeba angína. Tento povlak však může být způsoben také problémy se zažíváním. K nim může dojít snadno – kupříkladu častým pitím kávy a čaje a naopak nedostatečného množství čisté vody.