Usb Charging Gadgets Blurred Background Room Close Up Concept Technology Everyday Life

Vypojování nepoužívaných zařízení ze zásuvky sníží účet za elektřinu

Šetřit, kde se dá? Jednou z doporučovaných aktivit, kterými lze ušetřit na účtech za elektřinu, je vytahování nabíječek ze zásuvek. Je pravda, že se tímto způsobem dá ušetřit několik stovek ročně? V tomto případě jsou očekávání spíše přehnaná, ale každopádně je vhodné se jistit proti zkratu nebo přebíjení baterií mobilních telefonů. Proč existují názory pro a proti při odpojování těchto zařízení ze sítě a jak je možné vytahování jednotlivých přístrojů zjednodušit?

Nutnost, nebo ne?

Potřeba vytáhnout nabíječku ze zásuvky po dobití mobilního telefonu pochází z dob, kdy se zařízení při nabíjení baterií zahřívalo. Při dlouhodobém zapojení hrozil zkrat, navíc se zdroj nebezpečně zahříval a rostla také spotřeba elektřiny. Dnešní moderní nabíjecí zařízení těmito nešvary netrpí, proto není nezbytně nutné vytahovat samotnou nabíječku. Samozřejmě pro bezpečnost je nutné odpojovat mobilní telefon, současně se včasným odpojením neničí baterie.

Zdroj obrázku: Freepik

Kolik se ušetří?

Odborníci doporučují vypínat veškerá zařízení tlačítkem a nenechávat je v režimu stand-by. To je i důvod, proč se mají odpojovat nabíječky, protože dochází k minimální spotřebě, ale přece jen při dnešních vysokých cenách se jedná o několik stovek ročně. Podle propočtu celoročně připojená nabíječka může odebrat elektřinu asi za 200 korun při nejvyšších sazbách. Při předpokladu, že každý člen rodiny má v pokoji zapojenou nabíječku, se jedná už o vyšší částky, proto je dobré překontrolovat jednotlivé zásuvky a přebytečné nabíječky odpojit.

Odpojení před dovolenou nebo bouřkou

Pro jaké další důvody odpojovat elektroniku z elektrické sítě? Bezesporu je nezbytností odpojení všech spotřebičů při odjezdu na dovolenou. Ve většině domácností se ponechává zapnutý pouze mrazák, přičemž přívod elektřiny lze vypnout centrálně pomocí jednotlivých jističů. Taktéž je zapotřebí vypojit zařízení před avizovanou bouřkou. Dále se doporučuje veškeré zásuvky vybavit prodlužovacím kabelem se zásuvkami, které lze vypnout centrálně tlačítkem, případně zvolit variantu s tlačítky pro jednotlivá připojení.

Zdroj: https://www.perle.com/articles/how-much-standby-power-do-we-actually-waste-40195170.shtml