Výrobci vakcín se často snaží zříkat odpovědnosti za vedlejší účinky

S rychlou distribucí nově vyvinutých vakcín proti koronaviru také přichází otázka, zda tyto rychle vyvinuté vakcíny opravdu zabrání dalšímu šíření viru a zda jsou tyto vakcíny opravdu bezpečné. Podívejte se s námi na možnosti vedlejších účinků.

V Polsku je distribuce vakcíny již plně rozběhnutá

Vláda v Polsku přijala již 60 milionů vakcín od šesti předních světových výrobců vakcíny. Mají tedy dostatek vakcín a jsou připraveni na velkou výzvu, kterou celonárodní očkování rozhodně je.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Oproti tomu ve Švýcarsku byla vakcína proti Covid-19 spojena s řadou otázek. Mezi nejhlavnější důvody, proč vakcínu ve Švýcarsku hned nepoužijí patří:

  • nedostatečné údaje o podpoře bezpečnosti
  • nedostatečné informace o účinnosti vakcíny
  • málo informací o kvalitě vakcíny

Švýcarsko dává jasně najevo, že jim zveřejněné informace rozhodně nestačí k tomu, aby vakcíně důvěřovali. Chybí jim jasné údaje o klinickém testování. Při takto rychle vyvinutých vakcínách je potřeba opravdu velká důvěra ve výrobce vakcín a schvalovací orgány. Vláda ve Švýcarsku rozhodně tuto důvěru v tyto dva subjekty nemá.

Je vakcína proti Covid-19- bezpečná?

Dva odlišné státy, dva různé názory na vakcinaci. Kdo z nich má ale pravdu? I když se na nejrůznějších stránkách dočtete podrobné informace o vakcíně, zdá se, že tyto informace nejsou dostatečné. Zveřejněné vedlejší účinky jsou sice proti ochraně zdraví proti Covid-19 zanedbatelné, nikdo však neví, zda nemůže vakcína zvětšit vedlejší účinky za delší dobu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jedním z faktů napovídající, že vakcína není stoprocentně bezpečná, může být samotný příbalový leták vakcíny například u společností Pfizer nebo AstraZeneca. Z letáku vakcíny ve Velké Británii se totiž můžete dočíst, že se společnosti zříkají veškeré odpovědnosti za vedlejší účinky této vakcíny. Reakce vakcíny na jiné běžné léky totiž doposud nebyla otestována.

Pfizer a AstraZeneca na svou obranu uvádějí, že není možné tyto rozsáhlé testy za tak krátkou dobu splnit. Jinak tomu je u vakcín, které se dlouhá léta připravují.