lyme-borreliosis-disease-encephalitis-virus-infectious-dermacentor-tick-arachnid-parasite-macro-encephalitis-infected-tick-insect-green-grass-sunshine-summer

Výskyt klíšťat na zahradě prozradí jednoduchý test. Na bílé látce budou hned vidět

Výskyt klíšťat je bohužel velmi častým problémem, ať už jdete do lesa na procházku, nebo jen odpočíváte na zahradě. Už to není fenomén pouze vysokých trav, ale najdeme je téměř všude, zakousnout se do nás můžou klidně i ve městě. Milovníci zahrad pak budou mít potřebu zjistit, jestli u nich klíšťata nejsou. K tomu můžete použít velmi jednoduchý trik.

Klíšťata nejsou na první pohled vidět

V médiích a novinách se objevuje spousta informací o tom, jak se proti klíšťatům chránit a jaké mohou přenášet nemoci. Mezi ty nejhorší patří klíšťová encefalitida nebo borelióza. Bohužel první příznaky mohou být vidět až po několika týdnech po kousnutí. Klíštěte si možná všimnete po několika hodinách doma, když se budete prohlížet. Kousnutí samotné totiž nebolí.

Vytáhnout si klíště není nic těžkého, jen je potřeba dbát na hygienu a hlavně si musíte klíště vytáhnout celé, nesmí v kůži zůstat ani kousek jeho těla. Víte ale jak zjistit, zda máte na své zahradě klíšťata? Můžete to udělat pomocí jednoduchého triku, který skutečně funguje. Možná jedno dvě na zahradě najdete, ale není třeba se obávat. Pokud se budete chránit, můžete se po zahradě volně pohybovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Co budete k testu potřebovat?

V našich podmínkách můžete klíště chytit opravdu všude. Ale co budete potřebovat k tomu, abyste zjistili, jestli ho nemáte na zahradě? Jen bílé prostěradlo. Že je to jednoduché? Ano! Stačí se s kouskem plátna projít po zahradě, tam i zpátky. Protože jsou klíšťata malé černé tečky, snadno je na bílém prostěradle uvidíte. Jedno nebo dvě klíšťata na zahradě vás neohrozí.

Do lesa pak noste pouze oblečení, které bude mít dlouhé nohavice a rukávy. Nehodí se ani otevřené boty. Předtím se nezapomeňte nastříkat repelentem, klidně i domácím. Vyhnete se tak nejen kousnutí klíštětem, ale také se na vás nebudou lepit komáři nebo jiná havěť.

Zdroj: https://ukhsa.blog.gov.uk/2014/03/24/tips-and-tricks-to-stay-safe-from-ticks/