Vysoká vlhkost v bytě vede k plísním, ale i vážným onemocněním

Dlouhodobá vlhkost, která se drží v bytě, může být velmi nebezpečná. Příčin vlhkosti může být hned několik, od špatného technického stavu budovy přes chybně zvolená okna, nedostatečné vytápění až po příčiny, za které si můžeme částečně sami. Ideální hodnota relativní vzdušné vlhkosti závisí také na ročním období, ale měla by se pohybovat mezi 45 až 65 %.

Plísně v bytě nejčastěji vznikají v zimě

Vysoká vzdušná vlhkost vzniká v domácnosti nejčastěji v zimě, kdy méně větráme. Právě větrání je velmi důležitým faktorem a ochranou před bujením plísní všeho druhu. Běžné denní činnosti jako vaření, praní, koupání a sprchování zvyšují vlhko v bytě. Podporuje ho i spánek a pobyt domácích mazlíčků, ale samozřejmě vlhko proniká do bytu také z vnějšího prostředí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nedostatečné větrání je jedním z hlavních důvodů, proč v bytě začne stoupat vzdušná vlhkost a rozvíjí se plísně. Ty přinášejí různá zdravotní rizika například v podobě zánětů vedlejších nosních dutin, astmatických potíží, zánětů spojivek a při dlouhodobém pobytu v prostředí s plísněmi může nastat i selhání ledvin.

Jakým způsobem snížit vzdušnou vlhkost?

Vodní páry z koupelny a kuchyně je nutné aktivně odvětrávat účinnými větráky a digestoří. Vždy, když se vykoupete nebo použijete sprchu, nechte pootevřené dveře. Zajistěte také pravidelné intenzivní větrání. Okno otevřete dokořán a vyměňte vzduch v místnosti. Odstraníte tak zdraví škodlivé bakterie a viry, ale právě také snížíte vzdušnou vlhkost. V zimě stačí intenzivně větrat třeba jen 5 minut každou hodinu. Větrání je nesmírně důležité i v noci, kdy je nutné použít alespoň mikroventilaci, kdy kličku na okně vytočíte na 45°, novější typy oken mohou mít také zimní ventilaci.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pokud je vlhkost v bytě dlouhodobým problémem, pořiďte si odvlhčovače nebo zvažte třeba výměnu oken. Snížení vlhkosti napomůže i rozmístění hygroskopických látek (sůl, křída, jedlá soda) nebo pořízení rostlin, které potřebují vlhké prostředí.