Cholesterol Meter Vector

Vysoký cholesterol ohrožuje zdraví, snadno ho lze ovšem snížit správným jídelníčkem

Vysoký cholesterol přináší mnoho zdravotních rizik a potíží. Dieta je přitom nejlepším způsobem, jak ho snížit a dostat se na ideální hladinu. Cholesterol ucpává krevní cévy. Není proto divu, že z něj máme strach. Abyste dostali hladinu špatného cholesterolu na správné množství, musíte do svého jídelníčku zahrnout určité produkty, které chrání před jeho hromaděním. A právě na ně se dnes podíváme!

Přidejte ryby a zapomeňte na zpracované potraviny

Máte-li příliš mnoho špatného cholesterolu (LDL), přidejte do své stravy více ryb. Dvě porce týdně (cca 120 g na porci) mohou velmi snadno a efektivně snížit hladinu nezdravých lipidových látek. Jaké ryby budou pro tyto účely nejlepší? Ideální jsou ryby, které obsahují hodně omega-3 mastných kyselin, např. sardinky, makrely, halibut nebo losos.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zpracované potraviny jsou plné zbytečné soli, tuků a cukrů. Proto byste je měli vynechat, nebo omezit, a to nejen kvůli cholesterolu. Místo pšeničného chleba zvolte raději celozrnný chléb, celozrnné těstoviny a čerstvé ovoce a zeleninu. Ideální jsou potraviny bohaté na vlákninu jako jablka. Na fast food nebo balené jídlo můžete ihned zapomenout.

Jezte česnek a vyhněte se živočišným produktům

Česnek je pro lidské tělo přímo zázračný. Alicin, který obsahuje, snižuje hladinu cholesterolu. Ke zlepšení zdraví přitom stačí konzumovat jeden stroužek denně. Můžete ho nakrájet na plátky a přidat na krajíc chleba. V této kombinaci bude chutnat skvěle. Přidávat byste ho ale měli také do běžného vaření, kde se postará o skvělou chuť a přinese mnoho pozitiv pro vaše tělo.

Zdroj obrázku: Freepik

Posledním tipem je omezit co nejvíce konzumaci živočišných produktů. Živočišné tuky jako máslo, sádlo, tučné maso, uzeniny a sýry rozhodně nejsou pro váš cholesterol dobrou volbou. Strava bohatá na tyto produkty může zvýšit riziko aterosklerózy, srdečních chorob, oběhového systému a mnoho dalších potíží, včetně nadváhy a obezity.

Zdroj: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/cholesterol-healthy-eating-tips