Old Lady Is Being Checked Blood Pressure Using Blood Pressure Monitor Kid Set

Vysoký krevní tlak prozradí 5 nenápadných příznaků. Nemoc se může projevit kdykoli

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je zákeřné onemocnění, protože nebolí a může se skrytě rozvíjet po mnoho let. Většina lidí se navíc domnívá, že na vysoký tlak je upozorní bušení srdce nebo návaly horka, což jsou typické příznaky. Existují však další, které tak běžné nejsou a mohou vést ke zhoršení stavu včetně mrtvice nebo infarktu. Jaké atypické příznaky upozorňují na možný zvýšený, nebo už dokonce vysoký krevní tlak?

1.    Krvácení z nosu

Arteriální hypertenze je stav krevního tlaku nad hodnotami 140/80 mmHg, pacienti mohou cítit dušnost nebo návaly horka, často je postihují závratě. Mohou se potit nebo jim zčervená obličej bez fyzické zátěže. Kromě toho může docházet ke krvácení z nosu neboli epistaxi bez traumatického zavinění. Na vině je zvýšený tlak v citlivých nosních cévách, které následkem toho praskají a krvácí. V případě opakovaných stavů je namístě kontrola krevního tlaku.

2.    Nepříjemná suchost a bolest očí

Dalším příznakem, který avizuje vysoký krevní tlak, je špatné vidění, bolesti očí nebo suchost. Může docházet ke škrábání na očích při jejich zavření nebo pod víčky, bolest může být neustálá. Vysoký krevní tlak může být také příčinou nevratného poškození oční sítnice.

Zdroj obrázku: Freepik

3.    Časté noční močení

Nykturie neboli probouzení v noci z důvodu nutnosti na toaletu může být z důvodu špatně nastaveného pitného režimu, vlivem farmakologické léčby nebo po požití většího množství alkoholu. Stejně tak ale může být důvodem vysoký krevní tlak, při častých nočních procházkách na toaletu je vhodné si nechat změřit krevní tlak.

4.    Tlak a nepříjemný pocit na spáncích

Bolest hlavy jistě každý někdy zažil. Při hypertenzi nebolí hlava, ale dochází ke zvýšenému tlaku ve spánkové oblasti. Někdy jde pouze o nahodilou bolest nebo pocity pulzování, jindy naopak trvá dlouhou dobu. Tyto nepříjemné pocity vycházejí z náhlých změn tlaku v cévách v mozku.

5.    Vyčerpání a ospalost

Dlouhodobá únava a večerní ospalost jsou dalšími důvody pro kontrolu krevního tlaku. Může docházet též k závratím, protože vlivem aterosklerotických změn v tepnách jimi špatně proudí krev a tělu se dostává o poznání méně kyslíku. Únava může nastat hned po probuzení a stavy vyčerpání se budou objevovat po celý den.

Zdroj: https://www.bhf.org.uk/informationsupport/risk-factors/high-blood-pressure/symptoms-and-treatment