Olives 5475911 1920

Využití octu mimo kuchyni má překvapivé klady, rozzáří koupelnu a změní nošenou obuv

8% roztok kyseliny octové, jinak zvaný ocet, má doma ve své spíži téměř každý z nás. Používá se jako dochucovadlo do různých pokrmů, jako jsou saláty, zálivky i těsta. Možná jste ale netušili, že ocet můžete využít i jako velmi účinný čistící prostředek. Díky svým čistícím schopnostem byl velmi hojně využíván našimi babičkami při úklidu domácnosti. Ocet v sobě spojuje tři úžasné vlastnosti, které ho činí naprosto ideálním čistícím prostředkem. Je:

  • Ekologický
  • Levný a dostupný
  • Dezinfekční
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Hygienicky čistá koupelna i kuchyně

V každé drogerii dnes najdete ekologické přípravky s příměsí octa. Nejlepší je ale připravit si z octa domácí roztok, který si přelijete do nádobky se štítkem. Co se týče poměru, přibližně tři lžíce octa rozmíchejte ve dvou sklenicích vody. Řiďte se intuicí a pokud bude roztok silnější, vůbec to nevadí. Takto připravený domácí čistič můžete využít například při mytí kuchyňské desky, prkének a dalších krájecích ploch. Velmi vám pomůže při úklidu lednice, neboť mimo jiné pohlcuje nepříjemné pachy.

Zároveň působí antibakteriálně, takže s ním bez obav můžete umýt dlaždice, sprchový kout, vanu nebo třeba toaletu. Pokud vás trápí špína ve spárách mezi dlaždičkami, zkuste je vyčistit pomocí starého zubního kartáčku namočeném v octu. Je to sice mravenčí práce, ale nese ovoce. Někomu by zápach octa mohl být možná nepříjemný. Pokud si na něj časem nezvyknete, zkuste namíchat roztok o něco slabší. Ocet také dokáže zatočit s vodním kamenem v pračce.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Boty jako nové

Díky octu můžete také ušetřit peníze za čistící prostředky na boty. Využijete ho zejména v zimním období. Když přijede Martin na bílém koni a spolu s pořádnou dávkou sněhu a námrazy se na chodnících objeví také sůl, můžete si povšimnout, že se vám možná na botách objevují nevzhledné skvrny. Za to je zodpovědná právě posypová sůl. Pomocí hadříku namočeném v roztoku octa se můžete těchto skvrn rychle zbavit.