White Radiator Appartment (1)

Nechte radiátorům prostor. Vytopí pak domov mnohem efektivněji

Ačkoliv se nacházíme v létě, tak podzim a zima přijde během pár týdnů. Zatím si užívejme teplo, prostřednictvím Slunce. Je ale dobré pomalu myslet na období, kdy budeme potřebovat služby topení. Mnoho z nás však dělá triviální chyby. I kdybyste měli puštěný radiátor na maximum, tak vám může být stále zima. Příčin může být několik, buďte tedy chytřejší a ušetříte i peníze, které byste jinak opět vyhodili zbytečně za chyby.

Nechte topení volné

Samotné topení nepůsobí estetickým dojmem zrovna dvakrát, ale je velice důležité, aby v topící sezoně bylo odkryté. Mnoho lidí dělá tu chybu, že topení překrývá záclonami, závěsy nebo má za ním dané topení. Z estetického hlediska možná dosáhnete svého, ale co se týče vytápění domácnosti, tak zbytečně tratíte. Zakrytím topení dosáhnete toho, že teplý vzduch bude proudit pouze nábytkem nebo záclonami. Ničím tedy radiátor nezakrývejte, jinak vám bude v zimě stále zima, což je i neekonomické.

Důležité je rozmístění nábytku

Mimo topnou sezonu, tedy na jaře a v létě, částečně i na podzim, můžete klidně zakrýt topení. Veškerý nábytek a vše, co by bránilo proudění tepla, přesuňte z prostoru kolem topení, jinam. Totéž platí také o záclonách. Ty zavěste tak, aby nebránili proudícímu teplu z radiátorů.

concept-heating-season-with-girl-sitting-radiator
Zdroj obrázku: Freepik

Nesušte nic na radiátorech

Častou chybou je také sušení prádla nebo ručníků. Opravdu je tato metoda zbytečná. Zvyšujete tím nejen náklady, ale přispíváte k vlhkosti uvnitř místnosti. Výjimku tvoří lidé, co mají dýchací potíže. V tomto případě je tento postup k užitku, ale rozhodně to nedělat pravidelně, stačí jen jednou za určitou dobu.

Místo toho, abyste pokládali mokré prádlo nebo ručníky k usušení, pořiďte si sušák, a ten, pokud máte místo, přisuňte, co nejblíže k topení. Výhodu mají bytovky s širokou chodbou. Přes stoupačky proudí automaticky teplo, takže když vedle koupelny na chodbu dáte sušák s vypraným prádlem, prádlo vám uschne rychleji, a vy ani nemusíte hrotit topení na maximum v jiných místnostech.

Zdroj: https://www.bestheating.com/info/how-to-improve-radiator-efficiency-performance/