Vzhled kůže prozradí o těle mnohé, pozor na zvláštní zabarvení a vyrážky

Kůže je orgán, který lidi a zvířata chrání před vnějšími vlivy. Kromě mechanické bariéry nám kůže slouží jako orgán k regulaci tělesné teploty. Poskytuje hmatové a další smyslové vjemy, jako například bolest nebo pocit chladu a tepla. Skrze naši kůži nám může tělo také naznačit, že něco uvnitř není tak úplně v pořádku.

Příčinou běžných kožních projevů, jako jsou ekzémy nebo vyrážky, mohou být často alergie nebo nedostatečná hygiena. Se základní diagnózou nám pomůže lékař – dermatolog. Někdy může být ale příčina potíží ukrytá hlouběji. Dalšími viditelnými potížemi bývá změna barvy kůže či vypadávání vlasů.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Onemocnění jater

Játra jsou velmi důležitým orgánem, tím největším v našem těle. Jejich úkolem je čištění krve a zbavování těla škodlivých látek. Slouží jako zásobárna krve a živin a díky vylučování hormonů, žluči a dalších trávících enzymů jsou nepostradatelná pro dobře fungující metabolismus. A jak nám naše kůže prozradí špatnou funkci jater?

Nejčastějšími kožními projevy při problémech s játry je žloutenka. Nejprve žloutne oční bělmo a poté kůže na celém povrchu těla. V těle se hromadí žluté barvivo – bilirubin, který je za normálních okolností zdravými játry bez problémů zpracován. Také svědění kůže naznačuje přebytek bilirubinu. 

Další kožní projev, který může naznačovat špatnou funkci jater, je zarudnutí dlaní, někdy i chodidel. Kromě cirhózy jater ale můžou červené dlaně naznačovat problémy se štítnou žlázou, revma nebo v nejhorším případě nádorové onemocnění. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Poruchy oběhového systému

Nedostatečný krevní oběh se může projevovat výrazným tmavým zarudnutím v obličeji, hlavně na nose, tvářích a uších. Zbarvuje-li se sliznice v ústech a kůže v okolí rtů až do fialových odstínů, je to znamení velmi špatného, nedostatečného okysličení těla. Při chronickém srdečním selhávání se může tvořit erytém (zarudnutí) na rukou.