Z plastového odpadu, který znečišťuje moře a oceány, vyrábí řada společností kvalitní oblečení

Množství plastového odpadu ve vodách světových moří a oceánů představuje velice závažný problém. V současné době se odhaduje, že se jedná o přibližně 150 mil. tun tohoto odpadu. Toto množství však bude dále narůstat a přímo ohrožovat nejen život v mořích a oceánech, ale také život člověka.

Vědci se na základě nedávno provedené odborné studie důvodně obávají, že pokud se nepřistoupí k radikální změně přístupu k této problematice, během následujících 40 let

  • bude vyhubena velká část mořské fauny a flóry
  • zvýší se podíl plastů v potravinách, což bude mít negativní dopady na lidské zdraví, a
  • množství plastového odpadu v mořích, oceánech a pevnině, která k nim přiléhá, se zvýší až na 1,3 mld. tun.

Sportovní gigant jako vzor

Jedna z předních světových značek, zaměřených na produkci sportovního oblečení a obuvi, začala ve velkém využívat zpracovaný, recyklovaný plastový odpad, kterým nahradila polyester.  Z recyklovaného plastu byla ve spolupráci s další, specializovanou firmou, vyvinuta jedinečná příze, která se využívá při výrobě ekologického funkčního oblečení a také při výrobě svršků sportovní obuvi.

„Zdroj obrázku: Pixabay.com“

Inspirace u sousedů

Také několik slovenských společností se zaměřilo na zpracovávání nejen recyklovaných plastových láhví, ale například také starých rybářských sítí, které v mořích a oceánech představují smrtící pasti pro řadu živočichů, ačkoliv již nejsou lovci aktivně využívány.

Tyto k životnímu prostředí šetrné technologické postupy mají jistě budoucnost, ale v současné době je problémem zatím poměrně vysoká cena finálních produktů, do níž se promítají dosti vysoké náklady na zpracování vstupních surovin.

I v České republice

I u nás působí společnosti, kterým leží na srdci budoucnost naší planety a rozhodly se alespoň část sortimentu doplnit o výrobky získané ze zpracovaného plastového odpadu. V nabídce mají například batohy, dámské a pánské mikiny a trička.