Farmer Holding Cherry Fruit His Hands Orchard

Z třešňových stonků lze připravit osvěžující nápoj

Když zrají třešně, je to znamením, že dětem za chvíli začnou prázdniny. Třešně jsou chutným letním ovocem, které je možné jíst jen tak samotné, použít je můžeme do kompotů, ovocných pohárů nebo na pečení litých koláčů s drobenkou. Většina lidí z třešní stonky dává pryč a vyhazuje je do odpadkového koše. Víte ale, že je lze ještě využít? Jak na to vám poradíme v našem článku.

Třešně jsou plné vitamínů

Ovoce bývá zpravidla bohaté na životně důležité živiny a vlákninu. Platí to pochopitelně i o třešních. Najdeme v nich zejména vitamín C a draslík, který je užitečný pro kardiovaskulární systém. Vitamín C je známý a užitečný antioxidant, který bojuje proti negativním účinkům volných radikálů.

I z tohoto důvodu se vyplatí třešně jíst syrové, protože mají tohoto vitamínu největší množství. Draslík je také potřebný pro činnost svalů, nervů a pro regulaci krevního tlaku. Je třeba ale dávat pozor na to, abyste po konzumaci třešní nepili příliš velké množství vody, protože by to mohlo vést k trávicím problémům, hlavně k průjmu a bolestem břicha.

Zdroj obrázku: Freepik

Odvar z třešňových stonků

Na Instagramu se občas objeví zajímavé tipy na zpracování kuchyňského odpadu. Platí to i pro třešně a hlavně jejich stonky. Když totiž nakrájíte asi čajovou lžičku stonků od třešní, dáte do hrnku a zalijete vroucí vodou, po patnácti minutách vylouhování získáte výborný a osvěžující nápoj. Je doporučeno pít ho dvakrát denně asi po dobu dvou týdnů, aby měl nápoj ten správný efekt pro činnost organismu.

Tento nápoj z třešňových stonků pomáhá při hubnutí, zrychluje metabolismus, rozpouští ledvinové kameny a podporuje léčbu dny. Protože jeho chuť je spíše trpká, je vhodné nápoj osladit medem, případně cukrem.

Přípravou nápoje se užitečným způsobem zbavíte kuchyňského odpadu přesně v duchu zero waste. Vyzkoušejte to a uvidíte sami, jaký bude výsledek.

Zdroj: https://www.britannica.com/plant/cherry, https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-vitamin-c/art-20363932, https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-importance-of-potassium, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8144643/, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-cherries