Vitamin 2732432 1920 (1)

Za jarní únavou může být i nedostatek vitaminu D, který tělu v zimě chybí

Nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě nebo na jaře onemocníme chřipkou nebo jiným onemocněním. Během chřipkových epidemií jsou právě zásoby vitaminu D nejnižší. Jeho nedostatkem trpí během zimních a jarních měsíců téměř 50 % naší populace. Jaké nebezpečí hrozí, pokud máte málo vitaminu D, jaký význam má u těhotných žen a jaký u sportovců?

Nedostatek tohoto vitaminu způsobí ospalost, únavu nebo horší koncentraci

Přirozeným zdrojem vitaminu D jsou mořské ryby. Někdo je ale nemůže cítit, i když poté je na talíři sní. Mezi takové ryby patří losos, makrela, ančovičky i sladkovodní ryby. Dále český kapr, který spousta lidí miluje hlavně na Vánoce. Dalšími potravinami bohatými na vitamin D jsou: 

  • vaječný žloutek,
  • tvarohové buchty,
  • mléko,
  • vepřové sádlo,
  • houby.
Zdroj obrázku: Pixabay.com

U starších lidí je procento těch, kteří nemají dostatek vitaminu D, ještě vyšší než u populace středního věku. Pokud ale nemáte rádi ryby, vitamin D můžete doplnit pomocí doplňků stravy. Existují ve formě tablet, tobolek nebo kapek. Je dokázáno, že pouhé jedno procento naší populace dokáže doplnit tento vitamin z běžné stravy. Ostatní ho musejí doplňovat uměle. V létě nám vitamin D doplní sluneční paprsky, kterých se nám přes letní měsíce dostává ve velkém množství. 

Pokud berete vitamin D ze slunce, nemůžete se jím předávkovat

Jeho přebytek se totiž mění na neúčinnou odpadní látku. Potravinovými doplňky se ale předávkovat můžete, proto pečlivě čtěte příbalové letáky, na kterých je napsáno doporučené množství pilulek. Další otázkou je, jestli se dá poznat nedostatek vitaminu D v těle.

Vitamin D podporuje vstřebávání vápníku a fosfátů ze střev a kostní metabolismus. Nedostatek tak může narušit skladbu kostí. Když uklouznete na ledu, oslabená kost se může zlomit, což by se vám při dostatku vitaminu D nestalo. Potravinové doplňky mohou snížit vstřebávání některých léků, hlavně ze skupiny statinů.

Těhotné ženy mohou vitamin D doplňovat pomocí doplňků, ale nesmí ho užívat ve větším množství. Plod je v těhotenství přímo závislý na přísun vitaminu D od matky. Studie ukázaly, že vitamin D usnadňuje snahy otěhotnět při umělém oplodnění a také se ukázal jeho význam pro přežití spermií.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

I sportovci mají nízkou hladinu vitaminu D. Dbají sice o své zdraví, ale na tento vitamin zapomínají. Vitamin D má přitom vliv na rozvoj, objem a výkonnost svalů a také ovlivňuje rovnováhu a koordinaci pohybů. Nezapomeňte tak vitamin D pravidelně doplňovat.