beautiful-2405131_1280

Za nadměrným padáním vlasů může být stres a špatná strava, ale i vážná nemoc

Vlasy a jejich nadměrné vypadávání většinou souvisí s určitým onemocněním. Za normální padání se považuje, když denně vypadne až sto vlasů. Pokud jste si ale během třech až čtyřech měsíců všimli, že se váš culík ztenčil, nebo vám dokonce prosvítá hlava, je jistě důvod k obavám. V takovém případě bude vhodné zajít k dermatologovi, aby zjistil příčinu.

Alopecie

Alopecie se může objevit i u žen, a to především v období menopauzy. Vlasy začínají řídnout na temeni hlavy. Za takové onemocnění mohou především hormony – zvýšená produkce mužských hormonů. Léčba spočívá především ve snížení hladiny androgenních hormonů. Dále může být vypadávání vlasů příznakem cukrovky. Pokud máte podezření na cukrovku, nechte si provést krevní testy.  

Zdroj obrázku: Pixabay

Poruchy štítné žlázy

Další problém padání vlasů může souviset s poruchami štítné žlázy. Pokud trpíte hypotyreózou, jsou vaše vlasy suché, tenké a velmi křehké. Naopak pokud je štítná žláza hyperfunkční, vlasy jsou tenké a lesklé. Poté dochází k alopecii. Ovšem o tom, zda padání vlasů souvisí s poruchami štítné žlázy, musí rozhodnout váš praktický lékař, který provede patřičné krevní testy.

Chronický stres

Chronický stres je celkově pro tělo špatný. To stejné platí i pro vlasy. Stres zesiluje vylučování prolaktinu, hormonu, který podporuje ztenčení vlasů. Proto doporučujeme, abyste se vyhýbali stresu a dopřáli si více zelených potravin. Také jistě stojí za zmínku, že vlasy padají více na jaře a na podzim. Na vině je především změna ročního období. S tímto faktem se úzce pojí i nadměrné užívání antibiotik.  

Rada na závěr

Umývejte si vlasy pouze pomocí šetrných a jemných šamponů. Vyhýbejte se těm, které obsahují zbytečné parfémy, parabeny a silikony. Používejte přírodní masky na vlasy. Klidně i ty, které si doma vyrobíte. Po umytí nedrhněte vlasy, ale pouze je jemně mačkejte. Také nedoporučujeme používat žehličky na vlasy či kulmy a jiné podobné produkty. Jestliže si vlasy sušíte pomocí fénu, foukejte na ně ze vzdálenosti třicet centimetrů od hlavy. Také si vlasy nestahujte každý den do těsného culíku nebo copu.